Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.12.01 17:43 | aktualizacja: 2021.12.02 08:58

Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?

Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?

- W chwili obecnej na terenie miasta Biłgoraja stawki podatku od nieruchomości obowiązują w niezmiennej wysokości od 2013 r. W związku z koniecznością urealnienia i zwiększania dochodów bieżących budżetu przedkładamy niniejszy projekt zmian stawek podatkowych w podatku od nieruchomości z wnioskiem o jego podjęcie - uzasadniały władze miasta.

Dyskusja o wysokości podatków odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia, podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja. W proponowanej uchwale zawarto konkretne kwoty, jakie miałyby obowiązywać od przyszłego roku.

Określono wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości:

Od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków — 0,80 zł od 1 m 2 powierzchni,
- pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych — 4,00 zł od 1 ha powierzchni,
- zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego — 0,17 zł od 1 m 2 powierzchni,
- pozostałych — 0,43 zł od 1 m 2 powierzchni,
- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2021 r. poz. 485), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego — 0,50 zł od 1 m 2 powierzchni

Od budynków lub ich części:
- mieszkalnych — 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,

Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej — 19,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej z zastrzeżeniem pkt 3,
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie handlu na powierzchni powyżej 400 m 2 (od jednego budynku) — 25,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym — 10,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń 5,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- pozostałych, w tym budynków gospodarczych i garaży — 6,30 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej, z wyjątkiem domków letniskowych — 5,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,

Zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego — 4,20 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej.
- od budowli — 2% ich wartości, określonej na podstawie art. 4 ust.1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z wyliczeniami skarbnika miasta z tych podatków ma wpłynąć do budżetu 19,2 mln zł, a to o prawie 1,6 mln zł więcej niż w bieżącym roku.

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. - Nie mamy żadnego "bezpiecznika", jeśli nie uchwalimy nowych stawek - mówił przewodniczący komisji Jan Skrok i zwrócił się do radnych opozycji proszą, że jeżeli jest mają polecenie partyjne do odrzucenia uchwały, by nie głosowali.

- Temat podwyżki podatków już przerabialiśmy w ubiegłym roku, mimo pesymistycznych przewidywać budżet się nie zawalił. Trzeba się zastanowić czy to dobry czas na podwyższanie podatków, w czasach pandemii kiedy każdy przedsiębiorca ogląda każdą złotówkę dwa razy - mówił radny Łukasz Pracoń.

- Uważam, że został zrobiony błąd, że te podatki nie były podnoszone, ale to nie jest właściwy moment. Dobrą praktyką byłoby, gdybyśmy podnosili regularnie o drony procent, teraz nie byłoby dyskusji - dodał radny Jacek Piskorski.

- Państwo radni przychodzą na sesję raz w miesiącu, spotykają się na komisjach, by wydać jakąś opinię, czasem nie rozpoczynając dyskusji. Państwo radni nie chcieli z nami rozmawiać, po czym na portalu internetowym pojawiło się stanowisko. Tak nie powinna wyglądać współpraca - odpowiadał burmistrz Janusz Rosłan i wyliczał niezbędne do wykonania inwestycje, na które budżetu miasta nie stać.

- Podatki powinny mieć taką wysokość jaka jest konieczna na dany rok i porównywanie się z innymi miastami nie ma sensu - mówił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Łęcki i dodał: - Powinniśmy się cieszyć, że mamy niskie podatki, jeśli zapewniają one normalne funkcjonowanie w kolejnym roku.

Ostatecznie okazało się, że nie ma zgody na podwyżkę podatków od nieruchomości, za podjęciem uchwały zagłosowało 6 osób, 11 było przeciwnych, a 1 wstrzymała się od głosu. Nowe stawki dotyczące podatku od środków transportowych również nie uzyskały aprobaty radnych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7291
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  No to burmistrz będzie bez kasy. Nie będzie za co zmieniać kwiatków na rondach 7 razy w ciągu roku. Normalnie będzie tylko trawka i strzyżenie kosiarką. Lodów już się nie będzie kręcić.
1 grudnia 2021
+17
-5
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Dość szczegółowo opisane plany podniesienia podatków za co i ile.
Teraz poprosimy o równie szczegółowe sprawozdanie na co przeznaczony jest budżet miasta.
Dokładnie punkt po punkcie.
2 grudnia 2021
+11
-4
Grzegorz z Chetyna  do JKlemens   Hje, hje, hje, dobre... :)
1 grudnia 2021
+3
-4
JKlemens   Ja już tutaj pisałem, żeby redaktorzy nie chleli wódy jak stukają w klawiaturę. A już bezwzględnie powinni przeczytać to co napisali.
1 grudnia 2021
+7
-7
JKlemens   No to burmistrz będzie bez kasy. Nie będzie za co zmieniać kwiatków na rondach 7 razy w ciągu roku. Normalnie będzie tylko trawka i strzyżenie kosiarką. Lodów już się nie będzie kręcić.
1 grudnia 2021
+17
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:13 Biłgoraj
Uroczystość w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
W niedzielne południe 23 stycznia, w parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się uroczystości z okazji 159. rocznicy powstania styczniowego. Była msza św. w intencji poległych, złożono też wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańców. - To dzięki tym ludziom dziś możemy mówić i modlić się po polsku - mówi posłanka Beata Strzałka.
w środę, godzina 09:06 Biłgoraj
19-latek ściął słup energetyczny
dzisiaj, 11:01 Lubelszczyzna
Jeszcze więcej testów, jeszcze więcej zakażeń. Kolejne rekordy pobite
15 stycznia 2022 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
dzisiaj, 10:38 Kraj
Dziś i jutro do rodziców trafi prawie 600 tys. zł
dzisiaj, 14:28 Biłgoraj
Ostrzeżenie o bardzo silnym wietrze, możliwe nawet burze
14 stycznia 2022 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
dzisiaj, 14:06 Biłgoraj
Uczcili ofiary holokaustu
20 stycznia 2022 Lubelszczyzna
Inspekcja Transportu Drogowego zdalnie odczyta tachografy
we wtorek, godzina 14:27 Biłgoraj
Burmistrz z pozytywnym wynikiem na COVID-19. W swoim liście pisze o "zacofanych durniach"
Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan przyznał, że otrzymał pozytywy wynik testu na COVID-19. - Jeśli sobie pomyślę, że mógłbym leżeć w szpitalu, modlić się o cud, albo pozbawiony świadomości leżeć pod respiratorem i to tylko z tego powodu, że dałem się przekonać jakiemuś zacofanemu durniowi do nieszczepienia się, to cieszę się, że podjąłem jedyną rozsądną decyzję - napisał do swoich odbiorców na portalu społecznościowym. Jak teraz czuje się włodarz?
w środę, godzina 10:07 Biłgoraj
Kluby seniora w ramach projektu "Seniorzy na Start" otwarte
w poniedziałek, godzina 11:40 Powiat
22 placówki oświatowe z powiatu z edukacją zdalną
19 stycznia 2022 Biłgoraj
Od dziś miejskie lodowisko będzie otwarte
Były zapowiedzi o tym, że lodowisko w Biłgoraju w tym roku nie zostanie uruchomione. Zainterweniowali mieszkańcy, a władze miasta wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 zdecydowali, by jednak obiekt otworzyć. Od dziś z miejskiego lodowiska mogą korzystać wszyscy chętni.
w środę, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rekordowa liczba wykonanych testów i nowych przypadków SARS-CoV-2
w poniedziałek, godzina 09:58 Kolonia Sól
Zmusiła kierowcę do zjechania z drogi i odjechała. Miała ponad 2,5 promila
w sobotę, godzina 08:18 Biłgoraj
Radny o lex Czarnek: "Szkoła musi być wolna"
W połowie stycznia br. przyjęta została nowelizacja prawa oświatowego tzw. lex Czarnek. Wcześniej jednak radny Rady Miasta Biłgoraja Tomasz Bednarz złożył interpelację w tej sprawie. Uznał, że reforma ta "jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa".
20 stycznia 2022 Obsza
50-lecie pożycia małżeńskiego
w poniedziałek, godzina 08:06 Biłgoraj
W uroczysku Knieja upamiętnili powstańców
17 stycznia 2022 Biłgoraj
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 w biłgorajskim szpitalu
Od połowy grudnia ub.r. w biłgorajskim szpitalu można zaszczepić przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ilu maluchów dotychczas zaszczepiono?
20 stycznia 2022 Gmina Biłgoraj
Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo
18 stycznia 2022 Podlesie
Droga będzie zamknięta
13 stycznia 2022 Biłgoraj
Ogłoszono konkurs na dyrektora Miejskiej Służby Drogowej
Burmistrz Biłgoraja ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Miejskiej Służby Drogowej. Dotychczas te funkcję pełnił Piotr Michalczyk.
dzisiaj, 08:11 Obsza
Pierwszy przetarg na inwestycje z "Polskiego Ładu"
w poniedziałek, godzina 09:10 Biłgoraj
Burmistrz namawia do szczepień: "Nawet jeśli szczepionka miałaby mieć skutki uboczne, to i tak powinienem się zaszczepić"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl