Jeśli planujesz remont mieszkania, które było już wcześniej zasiedlone koniecznie sprawdź, co może zaoferować ci firma remontowa / budowlana.
Usługi remontowe a wykończenie wnętrz na gotowo
Nieruchomość wyremontowana pod klucz jest marzeniem niejednego inwestora. Stan taki można osiągnąć praktycznie bez żadnego wkładu pracy własnej - oczywiście mamy tu na myśli prace stricte remontowe. Wystarczy odpowiedni budżet oraz rzetelna firma remontowo-budowlana, lub kilka - w zależności, czy postawimy na zleceniobiorcę oferującego kompleksową obsługę remontów, czy też firmy specjalizujące się w świadczeniu konkretnych usług remontowych, takich jak przeróbki instalacji, wykończenia ścian czy układanie glazury.
Ale czy powierzenie remontu firmie, która zajmuje się wszystkim faktycznie gwarantuje szybkie i bezproblemowe zakończenie prac?
Nie do końca. Specyfika remontów - podobnie jak napraw samochodowych - nie pozwala na ich stuprocentowe zaplanowanie. Zawsze mogą się pojawić jakieś niespodzianki, na ogół nieprzyjemne, które wydłużają czas prac. Taką niespodzianką może być sypiący się tynk, który spadnie ze ściany razem ze starą glazurą lub awaria instalacji elektrycznej, której wymiany pierwotny projekt w ogóle nie przewidywał.
Jakie jeszcze niespodzianki mogą nas czekać w mieszkaniu/domu wyremontowanym pod klucz?
Wszystko zależy od tego, na wykonanie jakich prac umówimy się z wykonawcą. To, że dla jednego wykonawcy biały montaż jest oczywistością, nie oznacza, że drugi również weźmie go za pewnik i odgórnie doliczy do rachunku. Dlatego uzgadniając prace realizowane na poszczególnych etapach remontu nie bójmy się pytać, co obejmuje usługa i komunikować, czego tak naprawdę oczekujemy. Być może za niektóre dodatkowe prace firma remontowo-budowlana policzy nas ekstra. Może się jednak okazać, że przykręcenie półki czy też montaż garderoby w hollu odstaniemy w gratisie.
Materiały eksploatacyjne
Coś o czym warto pamiętać, to materiały eksploatacyjne. Składają się na nie:
- narzędzia, o które bezwzględnie powinien zadbać wykonawca;
- środki ochrony osobistej oraz środki zabezpieczające powierzchnie przed uszkodzeniami;
- elementy oraz materiały montażowe - śrubki, kleje, zaprawy, szpachle, itp.;
- materiały oraz elementy wykończeniowe - listwy, panele, glazura, tapety, farby, itp.
Najlepszy układ to taki, w którym zleceniodawca jest zobowiązany do dostarczania wyłącznie poszczególnych materiałów i elementów wykończeniowych. Wówczas mamy pewność, że użyte materiały montażowe będą prawidłowe, a my nie będziemy jeździć do supermarketu budowlanego żeby zamienić worek z zaprawą A na worek z zaprawą B, i odwrotnie.
Warto przy tym pamiętać, żeby zawsze ustalić z wykonawcą ilość poszczególnych materiałów. Podczas remontu nie ma nic gorszego niż kupowanie na oko.