Inauguracja rozpoczęła się od powitania przez Dyrektor szkoły, Barbarę Obszańską, wszystkich przybyłych gości, min. przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Katarzynę Bełżec-Grudzińską i Maję Paczos oraz dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych: Mariana Klechę - ZSO w Biłgoraju, Mieczysława Króla - ZSBiO w Biłgoraju oraz Jerzego Buczko - RCEZ w Biłgoraju. W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele i uczniowie, którzy biorący w projekcie.
- Celem działań, które szkoła realizuje w związku z projektem, jest podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego oraz zniwelowanie różnic edukacyjnych i społecznych pomiędzy młodzieżą z różnych środowisk, tak, by w jednakowy sposób każdy z uczestników miał szansę sięgnąć po wiedzę - mówi Barbara Obszańska, dyrektor ZSZiO w Biłgoraju.
Projekt realizowany będzie w dwóch turach. Pierwsza ruszyła 1 marca 2010 r. i potrwa do 19 listopada 2010 r., druga tura od 22 listopada 2010 r. do 31 maja 2011 r. Rekrutacja do pierwszej tury już się zakończyła. Zajęcia prowadzone w ramach projektu odbywać się będą w pracowniach ZSZiO w kilkunastoosobowych grupach uczniowskich. - Prowadzone będą lekcje z języków obcych, matematyki, języka polskiego, z przedmiotów zawodowych we wszystkich profesjach, w jakich kształci szkoła oraz zajęcia psychoedukacyjne. Planowane zajęcia mają na celu uzupełnić wiedzę i wzbogacić ucznia o nowe wiadomości i umiejętności - informuje Adam Działo, koordynator projektu. W ramach programu każdy uczeń otrzyma komplet pomocy dydaktycznych potrzebnych do realizacji poszczególnych zadań. Dodatkowo szkoła wzbogaci się o atrakcyjne i nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz sprzęt umożliwiający uatrakcyjnienie lekcji za kwotę 20 tys. 527 zł. Są to: laptopy, odtwarzacze DVD, zestawy multimedialne, telewizor LCD, serwisy obiadowe i kawowe dla uczniów realizujących program dla technikum gastronomicznego i hotelarskiego oraz w zawodzie kucharz małej gastronomii.
Na zakończenie projektu szkoła w ramach nagrody, dla najlepszych uczniów zaplanowała 5-dniową wycieczkę do Szczawnicy i Zakopanego. Uczestnicy oprócz zwiedzania i zabawy, wezmą również udział w bezpłatnych warsztatach, na których będą mogli powtórzyć dotychczas zdobytą wiedzę.
W ramach projektu szkoła otrzymała dofinansowanie na kwotę 249 226,52 zł. Projekt edukacyjny realizowany jest przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.