Niestety to w³a¶nie w takich miejscach jest najwiêksza szansa na to, ¿e kto¶ wrzuci nam do napoju lub piwa ma³±, bezwonn± i szybko rozpuszczaj±c± siê tabletkê. Jej lekko s³onawy smak jest praktycznie niewyczuwalny, dlatego ofiary tzw. tabletek gwa³tu wypijaj± je, nawet nie podejrzewaj±c niebezpieczeñstwa.
Jak ostrzega policja, taka tabletka - Powoduje utratê ¶wiadomo¶ci, a w przypadku przedawkowania nawet kilkunastogodzinn± ¶pi±czkê. Pierwszymi objawami wskazuj±cymi na jej obecno¶æ w organizmie s± zawroty g³owy i zaburzenia równowagi. Bardzo szybko przedostaje siê ona z krwi± do mózgu, wywo³uj±c u ofiar wrêcz niemo¿liw± do opanowania senno¶æ. "Pigu³ka gwa³tu" sprawia, ¿e oprawca jest w stanie podporz±dkowaæ sobie ofiarê bez konieczno¶ci u¿ywania si³y.
Co wa¿ne osoba, której podano ten ¶rodek, bezw³adnie i bez najmniejszej ¶wiadomo¶ci poddaje siê oprawcy, gdy¿ powoduje on kilkunastogodzinn± utratê pamiêci, ofiara nie odczuwa tak¿e bólu.
Niestety rzadko osoby wykorzystane przy pomocy tej substancji decyduj± siê na zg³oszenie tego zdarzenia policji. Czêsto powodem takiego zachowania jest strach lub wstyd. Dziewczyny, które zosta³y zgwa³cone bardzo rzadko przyznaj± siê do tego, co je spotka³o, niechêtnie o tym rozmawiaj±. Czêsto wynika to ze strachu przed negatywn± ocen± spo³eczn±. Ofiary boj± siê stwierdzeñ typu: sama tego chcia³a, sprowokowa³a go. Niestety niektórzy ludzie sk³onni bêd± obarczyæ win± ofiarê, traktuj±c j± jak osobê o lekkich obyczajach. Tak¿e w rodzinie, której cz³onkowie przywi±zuj± wagê do tego co powiedz± inni, trudno jest o akceptacjê dziecka, nie mówi±c ju¿ o m±drym jego wspieraniu - mówi psycholog Marta Do³omisiewicz.
Niekiedy ofiary nie wierz± w mo¿liwo¶æ wykrycia sprawcy. Jednak jak wynika z policyjnych statystyk, wykrywalno¶æ jest bardzo wysoka. W ubieg³ym roku a¿ 83% sprawców gwa³tów zosta³o ukaranych.
Substancja znika z organizmu po o¶miu godzinach, a po dwunastu nie wykryje jej nawet badanie moczu, dlatego bardzo wa¿ne jest niezw³oczne zg³oszenie siê na policjê. Tylko dziêki temu bêdzie mo¿liwe z³apanie sprawcy i postawienie mu zarzutów.
Nale¿y pamiêtaæ, ¿eby wybieraj±c siê na dyskotekê zachowaæ ostro¿no¶æ i np. nie przyjmowaæ ¿adnych napojów od nieznajomych. Nie mo¿na te¿ zostawiaæ szklanki czy butelki nawet na chwilê. Trzeba te¿ obserwowaæ w³asne cia³o. Je¶li pijemy alkohol sporadycznie i w ma³ych ilo¶ciach, a zaobserwujemy niepokoj±ce objawy, mo¿emy podejrzewaæ, ¿e zostali¶my "poczêstowani" pigu³k± gwa³tu.