Na wernisaż w Galerii Zielonej MDK przybyli licznie przyjaciele, znajomi, koleżanki i koledzy, a przede wszystkim rodzina - rodzice i rodzeństwo - artystki. Wszystkich gości powitała gorąco dyrektor MDK Renata Socha, zaś sylwetkę autorki prac przedstawiła jej nauczycielka Anna Świca. Sama artystka podziękowała za możliwość i pomoc w realizacji wystawy.
Talent to wieki dar, który można zmarnować, zakopać jak w biblijnej przypowieści, lub też go pomnożyć. W przypadku Gabrysi Tutki talent plastyczny nie został zakopany. Wręcz przeciwnie, dzięki swojej determinacji, uporowi a nade wszystko wrażliwości i fenomenalnej intuicji plastycznej możemy podziwiać rozwój i bardzo dojrzałe prace tej wyjątkowej młodej artystki.
Gabriela Tutka jest uczennicą klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Pracowni. Na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju uczęszcza od września 2009 roku, gdzie pracuje, uczy się i rozwija swój talent pod okiem Anny Świcy. Gabriela jest osobą o ponadprzeciętnych zdolnościach plastycznych. Cechuje ją nieszablonowe i bardzo indywidualne podejście do twórczości. Tytuł wystawy w pewien sposób nawiązuje do sposobu pracy i tworzenia tej młodej artystki. Dzięki wielkiej wrażliwości, jej prace cechuje wyjątkowa siła i niezrównana umiejętność posługiwania się formą i barwą.
Jej osobowość twórczą wyróżnia wyjątkowa kreatywność, spontaniczność, prace malarskie wyróżniają się dużą indywidualnością i oryginalnością. Gabrysia lubi eksperymentować, nie poddaje się stereotypom i schematom. Efekty jej pracy to wynik doświadczeń i przemyśleń twórczych połączony z lekkością i swobodą wypowiedzi. Najbardziej uwidacznia się to w portretach, które tworzy w sposób wyjątkowo subtelny, ukazując cechy charakterystyczne dla modela. Do ulubionych tematów należą też pejzażowe impresje motywów architektury miejskiej.
Prace rysunkowe i malarskie Gabrieli brały udział w ok. dwudziestu wystawach pracowni organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju oraz bardzo licznych konkursach plastycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym, gdzie zawsze jej prace były doceniane przez jury konkursowe.
Do największych sukcesów artystycznych Gabrieli Tutki należy zdobycie: Nagrody w IX. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Tęczowy Kalendarz" w Tychach (2011 r.); II miejscy w V Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem - Łęczna 2012 pod nazwą TANIEC w Łęcznej; Wyróżnienia w X. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Kwiaty " 2012" w Rybniku; Nagrody w XXI. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Moje Boże Narodzenie" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty (MDK "Pod Akacją" w Lublinie 2012 r.). Jej Obraz został wybrany do wykorzystania jako motyw dekoracji życzeń wysyłanych z racji Świąt Bożego Narodzenia przez apb Stanisława Budzika; Nagrody ( 2013 r.) i Wyróżnienia (2014 r.) w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ANIOŁ w Warszawie; Nagroda w II Ogólnopolskim Biennale Twórczości Fotograficznej i Plastycznej "Skarby UNESCO w Europie" - Zamość 2013 (MDK w Zamościu); I Nagrody w XIV Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Historia - Pamięć - Człowiek" (MDK w Biłgoraju 2014 r.); Miejsca II - Diecezjalny Konkurs Plastyczny "Krzyże i kapliczki Lubelszczyzny" (MDK w Zamościu 2014 r.); III Nagrody w XXIII. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "Moje Zakątki" (MDK Biłgoraj); Wyróżnienia w kategorii Malarstwo w XXV Międzynarodowym Festiwal Sztuki Pięknej "COLOR ART" - temat edycji "Magiczna Kraina Dźwięku i Koloru" ( Goleniowski Dom Kultury pod Patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO).
Za swoje osiągnięcia i efekty pracy w MDK - na wniosek nauczycielki plastyki - wychowanka otrzymała dwukrotnie ( w 2012 r. i 2014 r.) nagrody Starosty Biłgorajskiego z okazji Dnia Olimpijczyka organizowane w powiecie biłgorajskim. W ramach projektu promocji utalentowanych dzieci z tereny gminy Biłgoraj dwie prace malarskie Gabrysi znalazły się w kalendarzu na 2014 rok wydanym przez Gminę Biłgoraj "Gmina Biłgoraj - - jak malowana…". Gabriela jest także tegoroczną stypendystką Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej, gdzie otrzymała stypendium ufundowane przez Państwa Izabelę i Aleksandra Łukaszów.
Ekspozycję można oglądać tylko do 17 listopada. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!