W niedzielę 13 grudnia w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości upamiętniające 34. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jak co roku podczas obchodów uczestnicy przeszli na grób Józefa Gizy - mieszkańca Tarnogrodu, który był jedną z dziewięciu ofiar śmiertelnych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. Uroczystości zorganizował zarząd NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowo - Wschodniego.
Dwudniowe, połączone obchody w Lublinie i Tarnogrodzie, upamiętniające wydarzenia sprzed 34 lat, rozpoczęło symboliczne zapalenie znicza przed Światłem Pamięci w Lublinie. Następnie uczestnicy obchodów przyjechali do Tarnogrodu. Wśród biorących udział w uroczystościach byli parlamentarzyści, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" oraz innych związków zawodowych, górnicy, członkowie środowisk kombatanckich i mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Spod Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego na uroczystą mszę św. odprawioną przez ks. dziekana Jerzego Tworka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Robert Strus. Głos zabrał także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Przytaczając słowa Jana Pawła II, podkreślał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a trzeba ją stale zdobywać. - Zdobywa się ją czyniąc użytek z prawdy. Zdobywa się wolność dokładnie tak, jak zdobywał ja Józef Giza, jak zdobywali ją wszyscy internowani, członkowie Solidarności. Widzę tu wielu, którzy cierpieli, by dać tę "kroplę krwi dla ojczyzny", po to, by później przerodziła się ona w pokój i wolność dla nas - mówił podczas nabożeństwa Przemysław Czarnek wojewoda lubelski.
Po mszy uczestnicy, na czele z górniczą orkiestrą dętą, przemaszerowali na cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie Józefa Gizy. Ten pochodzący z Tarnogrodu górnik uczestniczył w strajku okupacyjnym kopalni "Wujek". 16 grudnia 1981r., podczas pacyfikacji strajku, doszło do starć z milicją, w wyniku czego zabitych zostało dziewięciu górników. Jednym z nich był Józef Giza, miał 24 lata. Po złożeniu kwiatów głos zabrał Marian Król przewodniczący zarządu regionu NSZZ "Solidarność". Podziękował za tak liczne przybycie na uroczystości. - Wasza obecność jest świadectwem, że istnieje coś więcej niż walka. Że istnieje wiara, miłość i nadzieja - mówił przewodniczący Marian Król.
Tarnogrodzkie uroczystości zakończyła część artystyczna w TOK "Na przekór kłamstwu, na przekór złu" przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
52b-6af
~ solidarnosciowiec 80 a wiec byl to poniedzialek15.X11 wyjazd pociagu specjalnego do Gdanska trasnsparenty,udekoruja pociag Napisy na transparentach brzmialy,jak zacytowalem wiersz. panie Jasio. znam bolezc stanu wojennego majac 25lat.i karte mobilizacyjan w ksiazece wojskowej.i smierc w oczach .
20 grudnia 2015
brak ocen
PL
229-1e0
~ Jasiodo~ solidarnosciowies z lat 80 na pomorzu Naród który stracił własną religie i kulturę. Nie jest narodem. Tylko jest, tłumem ! Początek nowego, wiersza !
17 grudnia 2015
brak ocen
PL
52b-6af
~ solidarnosciowies z lat 80 na pomorzu chyba jestem jedynym mieszkajacym w bilgoraju z lat 80 solidarnosci na wybrzezu , mam jezcze Biuletyn informacyjny 15.7.1980 lublin. piosenki stanu wojennego. krutki wiersz. Narody,ktore traca pamiec,traca zycie lepiej bysmy stojac umierali niz mamy kleczac na kolanach zyc zadna bolesc nie przewieje marnie.
15 grudnia 2015
+2
-1
PL
3d0-81e
~ pyros2001 Gdy tak siedzimy nad bimbrem, Ojczyzna nam umiera gniją w celach koledzy, wolno się kręci powielacz. Drukujemy ulotki o tym że jeszcze żyjemy grozi nam za to wyrok dziesięciu lat więzienia. gdzieś niedaleko patrol jednego z nas zatrzymał pijemy jego zdrowie w więzieniu to mu się przyda.
14 grudnia 2015
+2
-1
PL
16c-491
~ Sympatyk PiS Śmiać mi się chce z was wszyscy anty Olszówkowcy, dobrze że był z nami bo powinien być z nami w końcu to nasz poseł a nie Warszawski i naszym regionem powinien się interesować a nie walczyć o koryto w Warszawie jak Agatka której nikt nie widział nawet w kampanii wyborczej a teraz to zapomnij ona jest stąd ale ma na myśli tam gdzie kasa a nie wyborcy Pochwalam Piotrek działaj tak dalej a będzie to z korzyścią dla naszego regionu anty Olszówkowców też .
14 grudnia 2015
+3
-2
PL
ee1-f3e
~ Jan Olszówka nie ma pojęcia jaka jest rola posła. Siedzi i ani be ani me ani kukuryku. Niech płaszcz sobie zmieni. Dzisiaj trzeba było być w Warszawie. Nie chciało mu się jechać? Do Tarnogrodu blisko i niedziela wolna? Jak tak można. To po co on zostawał posłem? Dobrze że mamy poseł Borowiec i ona była dzisiaj w Warszawie.
13 grudnia 2015
+10
-12
PL
7d4-8be
~ Wyborca Dlaczego poseł Olszówka nie był dzisiaj w Warszawie na marszu? Co na to prezes Kaczyński?
13 grudnia 2015
+10
-5
PL
dcc-d5b
~ czy skłócić Kim i od kogo jest ten Olszówka, że pis chce rozwalać z rozkazów???!
13 grudnia 2015
+7
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 08:04
Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w czwartek, godzina 12:46
Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w sobotę, godzina 18:29
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w czwartek, godzina 10:04
Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w czwartek, godzina 17:34
Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w poniedziałek, godzina 21:37
Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
15 listopada 2024
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
we wtorek, godzina 08:52
Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
w środę, godzina 08:12
Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
10 listopada 2024
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".