Kolorowa, rozśpiewana i uśmiechnięta młodzież przemaszerowała ulicami Biłgoraja do Parku Solidarności. Tam zorganizowano happening - wszystko po to by promować modę na życie wolne od uzależnień. Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji "Profilaktyka, a TY".
Ogólnopolski program "Profilaktyka, a TY", to akcja realizowana od 11 lat przez Komendę Główną Policji. Dzięki tej akcji w szkołach w całej Polsce powstały PaTPORTY, czyli grupy młodzieży, które promują zdrowy styl życia, wolny od uzależnień. Chodzi o to, żeby pokazać, że można dobrze się bawić bez narkotyków czy alkoholu. Organizowane są różne akcje edukacyjno-profilaktyczne o charakterze profilaktycznym z wykorzystaniem narzędzi sztuki. Jedna z nich miała miejsce 1 czerwca 2016 r.
czytaj dalej ⇓ REKLAMA
Kolorowy marsz poprzedziło spotkanie w auli LO im. ONZ gdzie zgromadzeni obejrzeli spektakl "Pif Paf' przygotowany przez młodzież z LO im. ONZ oraz spektakl "Bliskość" przygotowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Na zakończenie, spotkania w auli, zaśpiewano wspólnie hymn PaT-u "Nie wracajmy jeszcze na Ziemię". Następnie zgromadzona młodzież we wspólnym kolorowym marszu przeszła do Parku Solidarności. Młodzi ludzie nieśli kartony z wypisanymi na nich hasłami idei PaT: Nie uciekaj od problemu. Rozwiąż go! Narkotyk = samotność, To Ty masz wpływ na życie tych, których kochasz, Życie nie po to jest by brać. Poza wspólną zabawą i tańcem punktualnie o godzinie 12.00 młodzież wraz z opiekunami wykonała wspólny gest - położonej prawej dłoni na sercu i przez 60 sekund wybijajała wspólnie jego rytm - czyli "Zryw Wolnych Serc" - serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą. Ten gest, wybity prawą dłonią rytm serca, przez 60 sekund wykonywały grupy PaT w całym kraju. - Grupa Pat działa w szkole od 2014 roku. Promujemy modę na życie bez uzależnień. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. Dlatego dzisiaj spotkała się tu młodzież z dwóch grup: PaT z LO im. ONZ i PaTPORTFrampol, z dziećmi niepełnosprawnymi WTZ Biłgoraj - podkreśla Małgorzata Garbacz, koordynator grupy PaT w Biłgoraju.Red.