W sobotę 18 czerwca 2016 roku, odbyła się już 21. konferencja Miast Partnerskich. Kilkunastoosobową grupę przedstawicieli samorządów Biliny, Crailsheim, Stropkowa i Nowowołyńska powitał burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Zaznaczył, że współpraca z tymi miastami trwa od wielu lat, a dzisiejsze spotkanie w sposób szczególny poświęcone jest delegacji niemieckiej ze względu na liczne jubileusze przypadające w 2016 roku: 25-lecie podpisania Traktatu o dobrym Sąsiedztwie pomiędzy Polską i RFN, 25-lecie powołania przez rządy obu krajów Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży wspierającej programy wymian młodzieżowych, 20-lecie partnerstwa pomiędzy LO im. ONZ i Gimnazjum im. Alberta Schweitzera.
W takiej chwili nie mogło zabraknąć inicjatora współpracy międzynarodowej byłego burmistrza Biłgoraja Stefana Oleszczaka. - To wszystko zaczęło się już tak dawno temu. Wtedy wybuchła w Biłgoraju taka idea budowy przyjaznego pokojowego świata. A jak inaczej budować ten pokojowy świat jak na poziomie podstawowym. Stąd pojawiła się idea budowy wianuszka miast partnerskich ze wszystkich krajów sąsiadujących z Polską. O tym, ze tak długo jesteśmy razem świadczy to że ta idea była słuszna, trafiona. Ma wykonawców, już nie pierwszych a kontynuatorów dlatego tym serdeczniej Was tu dzisiaj witam - mówił Stefan Oleszczak. Oberburgemeister niemieckiego miasta Crailsheim Rudolf Michl zaznaczył, że zanim rozpoczęła się oficjalna współpraca między miastami, znacznie wcześniej rozpoczęła się wymiana młodzieży szkolnej. - Realizację tych wyjazdów zawdzięczamy dyrektorowi Marianowi Klecha. Dlatego dziś chcemy uhonorować pana dyrektora "Złotym Horafem" - mówił Rudolf Michl.
Poza dyrektorem Klechą, wyróżnienie to otrzymali także Manfred Salinger, Honorowy Obywatel Biłgoraja oraz Wolf Späth, wieloletni dyrektor Gimnazjum im. Alberta Schweitzera, który także przyczynił się do rozwoju współpracy między szkołami. "Złoty horaf", czyli najwyższe odznaczenie miasta Crailsheim, jako pierwsza osoba w kraju otrzymał także kilka lat temu Stefan Oleszczak. - To wyróżnienie jest dla mnie ogromną niespodzianką. Wielkie zasługi w organizacji wymiany młodzieży ma dyrektor Späth, który zaprosił mnie kiedyś do Niemiec. Po tych odwiedzinach poczuliśmy się naprawdę jak przyjaciele, co ciężko było sobie kiedyś wyobrazić, że Niemiec i Polak są przyjaciółmi. Budowaliśmy tą przyjaźń od podstaw, od młodzieży, bo to właśnie młodzież jest naszą przyszłością - mówił dyrektor Marian Klecha. Konferencja Miast Partnerskich stała się także okazją do uroczystego podpisania umowy o współpracy między szkołami, ponieważ nie uczyniono tego 20 lat temu.
Następnie wszyscy delegaci udali się pod biłgorajski magistrat, aby wspólnie zasadzić dęby pamięci. - Zasadzenie tych drzew dzisiaj ma charakter symboliczny. Chcieliśmy podkreślić znaczenie naszej przyjaźni i wzmocnić ją w tych trudnych czasach. Wszyscy pochodzimy z różnych środowisk, ale wszyscy żyjemy na tej samej planecie, w Europie, dlatego angażujemy się w utrzymanie pokoju na świecie. Niech te drzewa dobrze się zakorzenią. Będziemy co roku im się przyglądać - mówiła Helga Hartleitner, inicjatorka przedsięwzięcia.
Tradycyjnie na zakończenie konferencji wymieniono się prezentami oraz wykonano pamiątkowe wspólne zdjęcie.