Niedzielna uroczystość z okazji 77. rocznicy walk wrześniowych pod Aleksandrowem rozpoczęła się wczesnym popołudniem od przemarszu pocztów sztandarowych na cmentarz wojenny w Sigle, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z gospodarzem powiatu starostą Marianem Tokarskim i wójtem gminy Aleksandrów Józefem Białym na czele. Nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, służb mundurowych, obecni byli też mieszkańcy gminy, jak również młodzież szkolna.
O nie tak odległej historii opowiadał Edward Nowak, członek AK. II wojna światowa rozpoczęła się wraz z początkiem września 1939r. Ciężkie wojenne doświadczenia nie ominęły powiatu biłgorajskiego. Jeszcze w pierwszej połowie miesiąca walka toczyła się w okolicach Józefowa. 17 września pod Aleksandrowem walki toczył 16 Pułk Piechoty. Krwawe starcia z Niemcami toczyły się m.in. w Podsośninie, Osuchach, Pisklakach, Szostakach oraz wschodniej części Aleksandrowa. Kolejne walki w rejonie Sigły miały miejsce w dniach 24-26 września, kiedy to pododdziały frontu północnego starły się z 8 niemiecką dywizją pancerną. Polegli w obu bitwach żołnierzy spoczywają na tutejszym cmentarzu. Łącznie pochowanych na cmentarzu w Sigle jest 104 żołnierzy, w tym 19 oficerów.
- Dzisiejsza uroczystość niech będzie wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu dla nas wszystkich. Pamiętajmy jaką drogą przeszła wolność i przekazujmy tę prawdę następnym pokoleniom - mówi Edward Nowak, podziękował także wszystkim, którzy tego dnia zjawili się w gminie Aleksandrów, by wspólnie oddać hołd poległym w walkach podczas II wojny światowej.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na polanie Dąbrowa. Wszystkich, którzy zdecydowali się na udział w wydarzeniu witał wójt gminy. Józef Biały docenił także występ artystów ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Podkreślił, że młodzi ludzie opiekują się cmentarzem wojskowym, co stanowi doskonałą lekcję historii. - Jesteśmy w miejscu, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia, do tej pory są jeszcze okopy. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, musimy oddać hołd bohaterom tamtych lat. Mimo, iż świadków historii jest coraz mniej, pamięć o bitwie i bohaterskiej postawie mieszkańców gminy nigdy nie zginie - mówił Józef Biały.
W intencji poległych w walkach podczas II wojny światowej odprawiona została msza św., której przewodniczył ks. Jarosław Kędra. Następnie zorganizowano spotkanie integracyjne. Wystąpili: Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy", Gminna Orkiestra Dęta z Aleksandrowa, chór parafialny "Stanislaus" z Górecka Kościelnego oraz chór parafialny im. Sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada z Aleksandrowa.
Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Gminy w Aleksandrowie, Stowarzyszenie Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Biłgorajskiej koło gminne w Aleksandrowie, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie.