Biłgorajski sanepid ma w swoim rejestrze 90 zakładów małej gastronomii i 56 zakładów żywienia zbiorowego otwartego, takich jak np. restauracje. W okresie letnim, od maja do sierpnia, kontrolowane są głównie miejsca, znajdujące się na trasach turystycznych lub dojazdowych, czyli zajazdy i przydrożne bary. W tym czasie zwiększoną liczbę kontroli, które są bardzo szczegółowe, przeprowadza się w lodziarniach, ze względu na ich sezonową działalność. Podczas inspekcji zwracana jest uwaga na czystość pomieszczeń i sprzętu, jakość surowca, jego właściwe oznakowanie i źródło pochodzenia oraz higienę personelu. Pracownicy mają obowiązek mieć na sobie odzież ochronną, szczególnie tam, gdzie produkowana jest żywność. Nie powinni natomiast nosić biżuterii, ponieważ w przypadku, gdy dostanie się ona do żywności, może stanowić zagrożenie dla konsumenta.
- W okresie letnim w kontrolowanych przez nas placówkach dwa zakłady małej gastronomii otrzymały mandaty w wysokości 100zł. Jeden za przeterminowaną żywność, drugi za niewłaściwy stan sanitarno - higieniczny obiektu, ograniczono także zakres działania jednego baru w Biłgoraju ze względu na nieodpowiednie warunki sanitrne - mówi Joanna Maksymiuk, Kierownik Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku i dodaje, że w pozostałych przypadkach stan sanitarno - techniczny i jakość żywienia była zgodna z przepisami prawnymi. Nie ukrywa, że były też drobne uchybienia, polegające np. na nie prowadzeniu stosownej dokumentacji. W takim wypadku wydawane są odpowiednie zalecenia. Najcięższą karą dla właścicieli jest zamknięcie lokalu, które może nastąpić w przypadku występowania szkodników żywnościowych, myszy, szczurów, karaluchów, bądź nieodpowiednie warunki sanitarno - techniczne niezbędne do prowadzenia działalności. Na szczęście podczas tegorocznych wakacji były to sytuacje sporadyczne.
- W kwietniu zamknięto jeden z punktów gastronomicznych w gminie Tarnogród ze względu na brak odpowiednich warunków sanitarno - technicznych oraz stwierdzono w nim przeterminowaną żywność. Ponadto zamknięto jeden automat do lodów z powodu złych warunków sanitarnych produkcji - dodaje kierownik Maksymiuk.
Oprócz placówek gastronomicznych kontrolowano również te, w których organizowany był wypoczynek dla dzieci i młodzieży. W naszym powiecie przebiegał on bez zakłóceń. Miejsca były dobrze przygotowane, a warunki spędzania wolnego czasu, zapewnione przez inicjatorów, bezpieczne i higieniczne. Na terenie powiatu było 11 turnusów wypoczynkowych, których organizatorami były kluby sportowe, akcja katolicka, harcerstwo i stowarzyszenia.
Dzięki temu, że obowiązujące procedury są znane właścicielom i pracownikom zakładów, z roku na rok stan sanitarno - techniczny kontrolowanych placówek ulega poprawie. Nie można wykluczyć, że spowodowane jest to również karami finansowymi.