15 listopada do Zarządu i Rady Powiatu Biłgorajskiego wpłynęło pismo od władz Tarnogrodu dotyczące zaprzestania z dniem 1 listopada przez spółkę Arion świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie miasta.
- Powstała sytuacja jest wynikiem prowadzonej świadomej polityki firmy Arion. Sytuacja systematycznie się powtarza i ta forma działalności jest likwidowana lub zawieszana każdego roku w IV kwartale - od czasu kiedy to Arion wygrał przetarg na tę formę świadczeń medycznych. Przedstawiciele spółki już w 2015 roku podczas spotkania z radnymi Rady Miejskiej w Tarnogrodzie jednoznacznie wskazywali, że ze względu na nieopłacalność!!! jest konieczność zaprzestania świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w Tarnogrodzie - napisali dodając, że pryzmat rentowności to jedyny powód pozbawienia mieszkańców południowej części powiatu możliwości korzystania z opieki medycznej w okresie nocnym i świątecznym.
Władze Tarnogrodu podkreśliły, że liczne protesty mieszkańców gmin Tarnogród, Biszcza, Obsza, Potok Górny i Księżpol są wyrazem zapotrzebowania na tego rodzaju usługi. Takie protesty miały miejsce każdorazowo, gdy Arion zaprzestawał świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej. Podkreśliły także, że liczba pacjentów nie jest faktycznym odzwierciedleniem zapotrzebowania na te usługi "ze względu na prowadzoną działalność dezinformacyjną - okresowe nie świadczenie usług, świadczenie usług bez obsady lekarskiej, odsyłanie do Biłgoraja oraz brak chociażby szyldu nad drzwiami przychodni".
W piśmie zawarto także zarzuty pod adresem spółki. Władze Tarnogrodu przytaczają obietnice dotyczące uruchomienia w Tarnogrodzie działalności rehabilitacyjnej, które do tej pory nie zostały spełnione "a zakończyły się całkowitą likwidacją tej formy lecznictwa w tarnogrodzkim szpitalu". Podkreślają także, że Arion nie wykonuje zakontraktowanych w NFZ usług .
Na listopadowej sesji rady powiatu (24 listopada) o wyjaśnienie sprawy został poproszony dyrektor biłgorajskiego szpitala Włodzimierz Kaczmara. - Umowa na udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wskazywała jako jedyne miejsce udzielania świadczeń Biłgoraj. W związku z licznymi prośbami mieszkańców Tarnogrodu spółka Arion Szpitale podjęła decyzję o utworzeniu dodatkowego miejsca udzielania świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ewidencja udzielania świadczeń wskazuje, że średnio miesięczne świadczenia są udzielane około 60 pacjentom. Z uwagi na bardzo małe zainteresowanie punkt udzielania świadczeń jest nieuzasadniony. Z tego względu spółka poinformowała o zaprzestaniu udzielania tych świadczeń w Tarnogrodzie. Stanowczo należy zdementować nieprawdziwe stwierdzenie jakie znalazło się w piśmie. Nieprawdą jest jakoby występowało okresowe nie świadczenie usług, świadczenie usług bez obsady lekarskiej czy odsyłanie do Biłgoraja. Brak szyldu nad drzwiami "przychodnia" nie świadczy o tym, że świadczenia nie są udzielane - tłumaczył dyrektor. Dodał, że Arion otrzymał decyzję od dyrektora lubelskiego oddziału NFZ wyrażającą zgodę na ograniczenie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.