W trosce o poprawną polszczyznę do kilku lat w Polsce są organizowane obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w które w tym roku po raz pierwszy włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.
Miejscowa książnica zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych czytelników od wtorku 21 lutego do piątku 24 lutego na cykl zabaw, konkursów i prezentacji, które mają pokazać jak ważna jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. - Dla uczestników konkursów mamy nagrody w postaci spadających z sufitu książek, które będą mogli odciąć tylko autorzy poprawnych odpowiedzi. Mamy też specjalny reportaż o językach świata, w tym tych, które są zagrożone lub już zaniknęły, a także wyjątkowości języka polskiego, o który musimy dbać, ponieważ jest to ważny element naszej tożsamości narodowej - mówi dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz. Na potwierdzenie podaje wyniki badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Język polski jest ą-ę", zorganizowanej pod patronatem Rady Języka Polskiego. Wynika z nich, że 2/3 Polaków coraz rzadziej używa liter: "ą, ę, ś, ż, ł", i choć aż 64 procent badanych uznało, że są one jedną z najbardziej charakterystycznych cech języka polskiego, to ponad połowa przyznała, że nie stosuje ich w poczcie elektronicznej lub pisząc SMS.
Reportaż, który obejrzą uczestnicy obchodów w józefowskiej książnicy, zawiera listę najbardziej polskich słów, jak: źdźbło, chrząszcz, krnąbrność czy żółć, najczęściej popełniane błędy językowe oraz fragmenty zeszytów uczniowskich, jako przykład stosowania wyrazów, określeń czy budowy zdań, które diametralnie zmieniają ich znaczenie. Na przykład: "Jeżeli człowieka porazi prąd elektryczny, należy go wyciągnąć z kontaktu i zakopać w ziemi", "Mickiewicz spotykał wielu ludzi, od których zawsze coś wynosił", "Słowacki był wątły, bo odziedziczył płuca po ojcu", "Wiersze, które pisała Konopnicka, przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy", "Przykładem ludzkiej bezmyślności jest nowelka Prusa", "Gospodyni doiła krowę i ryczała wniebogłosy" czy "Makbet, zabijając Duncana, nadużył trochę jego zaufania".
Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Data upamiętnia studentów z Bangladeszu, którzy zginęli w 1952 roku podczas demonstracji w sprawie nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43 procent wszystkich aktualnie używanych. Według UNESCO w ciągu 2 - 3 pokoleń zagrożona zanikiem jest prawie połowa z 6000 języków świata. Według szacunkowych danych najwięcej ludzi na świecie, ponad 1 miliard 700 milionów, posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, a w pierwszej dziesiątce są jeszcze: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Polski jest językiem ojczystym dla około 45 milionów ludzi,a zna go w różnym stopniu prawie 50 milionów ludzi.