- Rozpoczyna się Wielki Post. Po raz kolejny będziemy zachęcani do zatrzymania się i zastanowienia nad naszym życiem. Dobrze w ten czas wpisuje się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pamięci o ludziach, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli największą ofiarę - swoje życie - mówiła rozpoczynając środową uroczystość Barbara Serafin, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju i dodała: - Wielki ból, jaki pozostaje w sercach rodzin ofiar ale również wszystkich patriotów wywołany bezprawiem i zniewoleniem ponurego okresu wojny i walki podziemnej, a następnie czasu władzy ludowej może zostać ukojony tylko przez ofiarę mszy świętej.
W wydarzeniu, które zostało zorganizowane w koście pw. Chrystusa Króla udział wzięli m.in.: poseł na Sejm RP Piotr Olszówka, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, jak również przedstawiciele władz miasta i powiatu biłgorajskiego, kombatanci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Biłgoraja.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. proboszcza Józefa Michalik a. - Żołnierze wyklęci to ci, którzy w obronie najwyższych wartości - Bóg, Honor, Ojczyzna, rzucili wyzwanie komunistycznej dyktaturze sowietyzacji Polski, narodu, ojczyzny. Tyle lat żyli tylko w pamięci swoich najbliższych - towarzyszy broni, rodzin, nie można ich było wspominać, bo określano ich najgorszymi słowami, mówiono o nich "bandyci". Dzisiaj powstają z prochu do nowego życia i są w naszej pamięci i w naszym sercu - mówił ks. proboszcz. Przypomniał też, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został dopiero w 2011 roku.
O historii opowiadał przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Biłgoraj Tomasz Książek. Przypominał dlaczego niektórzy żołnierze AK nie złożyli broni po zakończeniu wojny i walczyli dalej o wolność ojczyzny. - Polska rozpoczęła mozolny proces przywracania pamięci o żołnierzach niezłomnych. Dzień 1 marca jest datą symboliczną, tego dnia 1951 roku został wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "WiN". Niestety nie wszyscy żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego mogli doczekać spóźnionej rehabilitacji, usatysfakcjonowania ich wysiłku, ich walki Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zaznaczył.
Częścią środowej uroczystości był też montaż słowno - muzyczny przegotowany przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary komunizmu.