Na samym początku imprezy bibliotekarz Ryszard Bździuch pokazał dzieciom jak się wykonywało różne czynności dawniej na wsi. Dzieci mogły obejrzeć dawne sprzęty, takie jak: stępa do rozdrabniania ziarna na kaszę, przyrządy wykorzystywane do prania - tara, kijanka oraz niecki i skopek, maglownica, przyrząd do zdejmowania butów z cholewami tzw. pies. Potem maluchy same próbowały swoich sił w obsługiwaniu tych urządzeń. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się stępa, która wymagała sporej siły, a najbardziej rozśmieszył je tzw. pies. Po dawnych czynnościach maluchy w grupach pod opieką dziewczynek z Koła Przyjaciół Biblioteki i swoich wychowawczyń tworzyły prace nawiązujące do krajobrazów jesiennych na wsi (wykopki, siew, orka, pola jesienią, sad, grzybobranie). Następnie przedszkolaki poznawały dawne wyliczanki i rymowanki, uczestniczyły w zabawach ruchowych "Gąski, gąski do domu", "Lisek", odgadywały zagadki o zwierzętach żyjących na wsi. Przypominając dawną tradycję samodzielnego robienia zabawek dzieci wykonały z patyków i sznurka swoje krowy. Potem było wspólne pasienie krów i śpiewanie piosenek pod opieką wychowawczyń grup przedszkolnych. Na koniec uczestnicy przypominając dawną zabawę (trzymając swoje biedronki z papieru) wydali okrzyk na szczęście "Biedroneczko leć do nieba…". Na zakończenie przedszkolaki otrzymały gazetkę Roztocze 2017 ufundowaną przez Punkt Informacji Kulturalnej Turystycznej w Biłgoraju oraz malowanki.
Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna, a jej współorganizatorami Przedszkole "Leśne Skrzaty" w Aleksandrowie i Koło Przyjaciół Biblioteki.
Biorąc udział w tym wydarzeniu przedszkolaki miały okazję powrócić do czasów ich pradziadków. Dzieci poznawały swoją małą ojczyznę, uczyły się pielęgnować tradycje oraz dziedzictwo kulturowe.