Konkurs miał wielopokoleniowy charakter, ponieważ bez pomocy najbliższych dotarcie do informacji o przodkach jest niezwykle trudno. Uczestnikom naszych zajęć udało się odtworzyć nawet cztery pokolenia - chwalą młodych plastyków-genealogów pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie. Laureatami konkursu zostali Małgorzata Basińska, Maja Bielańska, Michalina Biszczanik, Zuzanna Czerniak, Gabriela Hanys, Wojciech Karwan i Franciszek Lal.
Rodzinny konkurs genealogiczny nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która była jednym z motywów tegorocznych zajęć feryjnych, organizowanych przez józefowską książnicę. Ich pomysłodawcy postanowili przypomnieć, że patriotyzm to m.in. przywiązanie do własnego kraju, obyczajów i kultury, o czym trzeba pamiętać od najmłodszych lat. Stąd tematy tegorocznych zajęć feryjnych - "Mój kraj, mój region, moje miasto, moja rodzina". Podczas spotkań dzieci poznawały symbole narodowe, herby miast, muzykę i najpiękniejsze legendy, także te związane z "małą ojczyzną", na przykład zestaw roztoczańskich legend "W krainie żurawiny i utopców".
Uczestnicy zajęć zgłębiali również historię i poznawali najciekawsze miejsca w Józefowie, a także walory przyrodnicze Roztocza. Efektem historyczno-plastycznych spotkań były prace, które dzieci zaprezentowały w coraz bardziej popularnej formie teatrzyku małej ilustracji "Kamisibai".
Jedną z feryjnych atrakcji był spektakl "Bazyliszek" w wykonaniu aktorów z Krakowa, którzy wystąpili w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, a bardzo ciekawym doświadczeniem było czytanie książki "Niewidzialni", której tekst widać... tylko na mrozie.
Na zakończenie zimowych zajęć odbyły się bale kostiumowe, a nagrodą za wspólną zabawę i owocną pracę była czekoladowa lawa z fontanny.