W niedzielę, 20 maja przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy gminy Łukowa oraz okolicznych miejscowości, dzieci i młodzież szkolna z całej gminy, a także kombatanci, strażacy i przedstawiciele organizacji społecznych zgromadzili się obok cmentarza pomordowanych w Szarajówce aby upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. por. E. Błaszczaka ps. Grom w Chmielku. Młodzież pod kierunkiem opiekunów przygotowała akademię przypominającą tragiczne wydarzenia z 18 maja 1943 roku oraz wiersze i pieśni patriotyczne. Następnie w intencji spalonych żywcem mieszkańców Szarajówki odprawiona została msza św. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym ofiary złożono wieńce, a członkowie grupy rekonstrukcyjnej odtworzyli wydarzenia sprzed 75 lat.
Rankiem 18 maja 1943 roku niemieckie oddziały SS i SCHUPO otoczyły wieś Szarajówka. Niemcy rozdzielili się na mniejsze grupy i zaczęli spędzać mieszkańców na plac. W międzyczasie policjanci zabierali z gospodarstw inwentarz żywy oraz wynosili wszystkie wartościowe przedmioty. O godzinie 12.00 główny komendant rozkazał mieszkańców Szarajówki wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. O 15.00 po dobrze zagospodarowanej wsi nie pozostało śladu. Szarajówka była zemstą Niemców za napad partyzancki na żandarmerię w Tarnogrodzie. Spalono żywcem 59 osób. Wspólna mogiła wszystkich zamordowanych znajduje się na miejscu dawnej wioski. Pacyfikacja Szarajówki należała do najokrutniejszej nie tylko na Zamojszczyźnie, ale i w całej Polsce.