Czym jest BIK?
Istotnym krokiem jest dokładne zapoznanie się ze znaczeniem tego pojęcia. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zajmująca się gromadzeniem oraz analizowaniem informacji dotyczących historii kredytowej osób indywidualnych. Kumulowane informacje odnoszą się głównie do długów, zalegania ze spłatą rat zobowiązań na przestrzeni ostatnich 5 lat. Okres wydłuża się, jeśli nie uregulowałeś swoich długów w trakcie tego czasu. Co więcej, nawet jeśli spłaciłeś zaciągniętą pożyczkę szybciej niż 5 lat, wpis o tobie w BIK nadal będzie widniał do końca tego terminu.
Czy mając wpis w BIK nadal mogę aplikować o pożyczkę?
W takiej sytuacji, aplikowanie o pożyczkę jest nadal możliwe u pożyczkodawców online. Zainteresowani mogą znaleźć potocznie zwane kredyty dla zadłużonych na Matchbanker.pl. Jest to innowacyjna porównywarka finansowa, która zarówno prezentuje, jak i porównuje oferty jedynie wiarygodnych wierzycieli. W zakres proponowanych ofert wchodzą także propozycje dla osób ze złą zdolnością kredytową. Nawet jeśli w przeszłości miałeś kłopoty ze spłatą zaciągniętych zobowiązań, nadal możesz aplikować o pożyczkę.
Musisz jednak pamiętać, że najczęściej wiąże się ona z krótkim terminem spłaty oraz relatywnie wysokimi kosztami.
Pożyczaj tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz
Mając na swoim koncie problemy ze spłatą zaległych pożyczek, pobieranie kolejnej jest dość ryzykownym przedsięwzięciem. Grozi to wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Oznacza to, iż pożyczka będzie goniła pożyczkę, a twoje fundusze nieprzerwanie będą na minusie. W najgorszym przypadku skończyć się to może komornikiem.
Z tego względu istotne jest, abyś dokładnie przeanalizował swój domowy budżet zanim zaciągniesz kolejne zobowiązanie. Zacznij od rezygnacji z nieużywanych kart kredytowych i wszelkiego rodzaju subskrypcji. Jedynie w sytuacji, kiedy nie masz możliwości samemu spłacić swoich długów, powinieneś zdecydować się na pożyczkę refinansującą.
Czym jest pożyczka refinansująca?
Jej celem jest zebranie wszystkich twoich zadłużeń w jedno większe i spłacenie ich przez pożyczkodawcę. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o wielokrotne miesięczne opłaty. Warunki spłaty zostaną ujednolicone i będziesz musiał się martwić jedynie o jeden dług. Możesz dokonać tego u swojego pożyczkodawcy, bądź złożyć wniosek u innego. Jeśli zdecydujesz się na drugą możliwość, automatycznie twój dług z pierwotnym pożyczkodawcą zostanie rozliczony. Będziesz winny pieniądze jedynie drugiemu wierzycielowi.
Mimo iż pożyczka refinansująca, zwana też konsolidacyjną, to doraźne rozwiązanie twoich problemów finansowych, jest ona źle postrzegana przez kredytodawców. Udowadnia ona, iż nie stanąłeś na wysokości zadania i zaciągnięty przez ciebie dług nie został spłacony w wyznaczonym terminie.
Poświęć czas na analizę domowego budżetu
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki w celu spłacenia poprzedniej bądź pożyczki konsolidacyjnej, powinieneś zacząć od analizy domowego budżetu. Idealnym wyjściem jest własne spłacenie zaciągniętego zobowiązania, bez żadnej dodatkowej pomocy. Tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jest to niemożliwe, powinieneś zdecydować się na jedno z tych wyjść.