W tym roku przypada 80. rocznica akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu. Głównym punktem ogólnopolskich uroczystości było poświęcenie cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju, która stanowi pomnik smutnych i tragicznych wydarzeń z 1938 roku. Uroczystościom przewodniczył Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa wraz z arcybiskupem lubelskim i chełmskim Ablem oraz arcybiskupem przemyskim i gorlickim Paisjuszem.
- Słońce zaświeciło dla Chełmszczyzny, a szczególnie dla mieszkańców Biłgoraja i okolicy. Przeżywamy historyczny dzień jakim jest konsekracja nowej świątyni, którą święcimy w imię Trójcy Świętej i nadając patronat wielkiego męczennika Jerzego, w hołdzie wszystkim, którzy oddali swoje życie za wiarę prawosławną broniąc swoich świątyń - mówił Jego Eminencja Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski i dodał, że świątynia jest miejscem, w którym człowiek odnajduje siebie pośród zawirowań życiowych, doświadczeń zarówno radosnych jak i trudnych. - Dziękujemy Bogu za dzisiejszy dzień, który zapisuje się w historii tej ziemi i cerkwi prawosławnej w Polsce - mówił Jego Eminencja Metropolita Sawa i podziękował wszystkim zaangażowanym w trud odbudowy świątyni ale i prawosławia na Chełmsko-Podlaskiej Ziemi.
Poświęcenie cerkwi rozpoczyna się od montażu i namaszczenia ołtarza olejami, winem i świętym myrem. Czynności tych dokonuje się za ikonostasem, przy zamkniętych carskich wrotach. Do zgromadzonych w świątyni wiernych dobiega jedynie modlitwa, zapach myra i stukanie przybijanych gwoździ. Następnie następuje namaszczenie ścian wewnątrz cerkwi. Kolejną czynnością jest umieszczenie na ołtarzu relikwii. Biłgorajska cerkiew otrzymała relikwie męczenników chełmskich. Ich umieszczenie poprzedza procesja wokół świątyni i poświęcenie jej murów. Po tym obrzędzie rozpoczyna się liturgia Eucharystii.
Parafia prawosławna pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Biłgoraju z siedzibą przy ul. Tarnogrodzkiej 3 została powołana do życia we wrześniu 2006 roku. Kamień węgielny w fundamenty wmurowano w 2008 roku. Pierwsza liturgia w nowo wzniesionej cerkwi odbyła się w 2015 roku.
Zaplanowana w ramach polonizacyjno-rewindykacyjnych akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu trwała od połowy maja do połowy lipca 1938 roku. W efekcie według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zniszczono 91 cerkwi, 10 kaplic, 26 domów modlitwy, czyli łącznie 127 świątyń. Dwudniowe, centralne uroczystości poświęcone tym tragicznym dla prawosławia wydarzeniom sprzed 80 lat rozpoczęły się 3 listopada. W sobotnie popołudnie w Biłgorajskim Centrum Kultury zorganizowano konferencję naukową i koncert muzyki cerkiewnej. Relację znajdą Państwo pod adresem: Koncert muzyki cerkiewnej.