LED, LCD czy OLED? Poznaj popularne technologie
Ekrany telewizorów różnią się między sobą m.in. zastosowanymi technologiami wyświetlania obrazu. Jedną z nich jest technologia LCD, w której kluczowe są lampy CCFL, czyli lampy fluorescencyjne z zimną katodą. To rozwiązanie jest naprawdę ekonomiczne, ponieważ zapewnia jednocześnie niewielkie zużycie energii oraz wystarczającą jakość obrazu. Pamiętaj jednak, że sprawdzi się tylko przy niezbyt wysokim parametrze czasu reakcji oraz w ściśle określonym zakresie rozdzielczości.
Jeśli zależy Ci na jakości obrazu i wciąż przyzwoitej cenie, zastanów się nad ekranem LED. W tym przypadku diody LED samodzielnie emitują światło, pozwalając na uzyskanie świetnych parametrów jakości obrazu (jedynym minusem są węższe kąty widzenia niż w przypadku ekranów LCD).
Najbardziej wymagającym osobom przypadną do gustu zaawansowane technologicznie ekrany OLED, bazujące na generujących piksele diodach organicznych. Ta technologia zapewnia najlepszą jakość obrazów, jest jednak nadal mało dostępna, ze względu na bardzo wysoką cenę.
Wielkość ekranu — jakie wymiary wybrać?
Obecnie standardowa wielkość ekranu telewizora to 40 cali (zobacz, jak wybrać nowoczesny telewizor 40 cali). Sprawdzi się doskonale, jeżeli z telewizora nie korzystasz zbyt często, bądź też nie zależy Ci przesadnie na tym, by poczuć się jak na sali kinowej. Jest to rozwiązanie korzystne oczywiście również ze względu na przystępną cenę.
Szukając lepszej jakości rozrywki, warto sięgnąć po większy ekran — miłośnicy oglądania filmów mogą zdecydować się nawet na 75 czy 85 cali. Takie telewizory będą jednak dość drogie, wymagają też większego pomieszczenia; minimalna odległość oglądania w ich przypadku powinna wynosić mniej więcej 3 metry, nie nadają się zatem do niewielkich przestrzeni.
Rozdzielczość: czy Full HD będzie wystarczająca?
Obecnie pewnym standardem jest już rozdzielczość Full HD. Jeśli jednak nie masz dużych wymagań i decydujesz się na niewielki telewizor, możesz wybrać również opcję HD Ready.
Natomiast jeżeli zależy Ci na perfekcyjnej jakości obrazu, najlepszym rozwiązaniem będzie rozdzielczość Ultra HD 4K, czyli 3840 x 2160. Oczywiście ta opcja będzie zdecydowanie droższa, zapewni jednak dobre odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia czy świetny kontrast. To prawdziwa gratka dla kinomaniaków!
Technologie, które zwiększą funkcjonalność telewizora
Wybierając nowoczesny telewizor, zwróć uwagę na zastosowane w nim technologie, które mogą w znaczący sposób zwiększyć jego funkcjonalność.
Jedną z nich jest High Dynamic Range, czyli technologia HDR. To właśnie ona pozwala na uzyskanie wyśmienitej płynności obrazu — po telewizory z taką opcją chętnie sięgają miłośnicy gier, w których płynność jest jednym z ważniejszych aspektów. Innym ciekawym rozwiązaniem jest technologia Ambilight. Znajdujące się z tyłu urządzenia specjalne diody podświetlają przestrzeń za telewizorem w taki sposób, że obraz wydaje się rozszerzony. Działają one, dostosowując się do filmowej akcji i zwiększając atrakcyjność odbioru. Warto zwrócić też uwagę na technologię Quantum Dot, dzięki której możesz się cieszyć znacznie większą paletą barw oraz ich szczególnym nasyceniem.