Historia napoju sięga XVII wieku i nawet Polacy przyczynili się do jego popularyzacji. Yerba Mate posiada wiele substancji czynnych. Polifenole, kofeina, a także witaminy oraz minerały chronią organizm przed wolnymi rodnikami, wspomagają układ odpornościowy, działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Picie naparu również zmniejszy nasze zmęczenie, doda energii, a także poprawi koncentrację i ogólną wydajność organizmu. Jak przygotować Yerba Mate, aby skorzystać z jej właściwości?
Przygotowanie naparu może być rozbudowanym procesem, a jednocześnie chwilą oddechu w zabiegany dzień. Jednak znając ogólne zasady każdy może przygotować go wedle własnych upodobań i również cieszyć się niepowtarzalnym smakiem oraz aromatem.
Akcesoria
Naczynie jest podstawą przygotowania naparu. Jego wybór zależy od Twoich preferencji. Jeśli cenisz sobie wygodę i łatwość w utrzymania czystości, naczynia ceramiczne spełnią Twoje oczekiwania. Natomiast dodatkowego aromatu, który podkreśla smak naparu, nadadzą naczynka wykonane z drewna lub owocu tykwy. Wybór wzorów i kolorów sprawia, że będą świetnym pomysłem na prezent.
Nieodzownym przyborem jest również bombilla. Zakończona sitkiem pozwala na picie naparu bez suszu, a jest go zdecydowanie więcej niż w tradycyjnej herbacie. Należy ją umieścić w naczyniu przed zalaniem wodą. Więcej akcesoriów i samej Yerba Mate znajdziesz na https://www.czasnaherbate.net/yerba-mate-c-73.html.
O czym warto pamiętać?
Duże znaczenie ma temperatura wody. Aby nie dopuścić do utraty właściwości zawartych w liściach Yerba Mate, nie można zalewać suszu wrzątkiem, a jednocześnie zbyt zimna woda pogorszy jej smak i aromat. Optymalna temperatura to 70-80 °C. Dla uzyskania delikatniejszego smaku susz powinien zająć 1/4 pojemności naczynka. Wodę można dolewać kilka razy, aż napar zacznie tracić swój smak.