Planetobus to mobilne planetarium, czyli wieki namiot o średnicy 5 metrów (mieści się w nim do 35 osób), na którego półokrągłym "suficie" widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. W jasny dzień można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieć się, co robią na niej astronauci. Planetobus to inicjatywa Centrum Nauki Kopernik. W ramach projeku " Nauka dla Ciebie", realizowanego właśnie przez insytucję wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego planetarium dotrze w tym roku do 60 miejscowości na terenie kraju.
Ta wyjątkowa atrakcja, dzięki staraniom posłanki Agaty Borowiec, przyjechała także do Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie. Planetobus zawitał w poniedziałek, 25 marca. Zajęcia d la dzieci prowadzą animatorzy z Centrum Nauki Kopernik.
- Planetobus zatrzymuje się w każdym miejscu na 2 dni. Dzięki temu w ciągu roku mobilne planetarium może odwiedzić nawet 20 tys. osób! Jeśli pogoda na to pozwala, wieczorami organizowane są także obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów. Ekipa Planetobusa bardzo do tego zachęca, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki - podkreśla Centrum Nauki Koperniki i dodaje: - Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymują także "Poradnik młodego naukowca", pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Planetobus będzie w tTarnogrodzie do wtorku, 26 marca, potem ruszy w dalszą podróż. Program "Nauka dla Ciebie" finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Szkoły, które chciałyby zamówić bezpłatną wizytę Planetobusa, mogą to zrobić korzystając z tego formularza: http://nau