Przed założeniem konta oszczędnościowego warto zestawić oferty wiodących banków, aby mieć obrazowy przekrój przez aktualne oferty. Na co zwrócić uwagę, przeglądając rankingi?
Zyski i opłaty
Jak nazwa wskazuje, konto oszczędnościowe stworzono po to, aby gromadzić na nim środki finansowe, z których nie korzysta się na bieżąco. Konto oszczędnościowe, w zamian za ulokowanie swoich, zgromadzonych pieniędzy, powinno nagradzać nas pewnego rodzaju, regularną nagrodą za powiększanie oszczędności oraz brak ingerencji w wysokość zgromadzonej kwoty. W praktyce, przed założeniem konta oszczędnościowego należy zorientować się, czy bank pobiera prowizję za przelew z konta oszczędnościowego, a jeżeli tak, w jakiej wysokości. Z reguły banki oferują klientom warunki, na podstawie których pierwszy w miesiącu przelew z konta oszczędnościowego jest wolny od opłat, w przypadku kolejnych prowizja jest wysoka.
Konto oszczędnościowe musi generować zyski. Obecnie oferta kont oszczędnościowych zbliża się do warunków lokatowych - sprawdź np. rankingi na wktorymbanku.pl. Jest to zdecydowanym plusem dla konsumentów. Oprocentowanie konta oszczędnościowego może być ujęta w skali miesiąca lub w skali roku, a jego wysokość może różnić się w zależności od sumy oszczędności oraz okresu posiadania konta. Praktycznie, zwróćmy uwagę, jak długo utrzymuje się wartość oprocentowania oraz czy zmienia się po przekroczeniu pewnej kwoty lub upłynięciu czasu promocji.
Wymogi dla zakładających rachunek oszczędnościowy
Częstą sytuacją jest wymóg posiadania lub założenia konta osobistego w banku, w którym chcemy ulokować oszczędności. Nie jest to jednak warunek konieczny w wielu placówkach. Zdarza się, choć obecnie niezwykle rzadko, że bank ustala minimalną kwotę wpłaty na rachunek oszczędnościowy, zwróćmy więc uwagę czy w interesującej nas ofercie jest takie założenie. Czy bank pobiera opłaty za prowadzenie rachunku oszczędnościowego? Jeżeli nasze oszczędności mają przynosić nam zyski, warto unikać takich ofert. Wygodną formą kontroli nad oszczędnościami jest możliwość samodzielnego prowadzenia rachunku przez internet.
Coraz powszechniejsze jest podejście banków do klienta na zasadzie partnerskiej: jeżeli samemu steruje się obsługą rachunku przez internet, bank nie pobiera opłat. Czy do rachunku będziemy mieli stały dostęp? Jest to bardzo istotna kwestia. Proszę zwrócić uwagę, czy bank w którym zainteresowaliśmy się ofertą oszczędnościową, posiada ochronę BFG. System, gwarantujący wypłatę zgromadzonych środków w przypadku kłopotów finansowych placówki jest gwarancją bezpieczeństwa do wysokości 100 tys. EUR.
Jeśli zastanawiasz się gdzie znajdziesz najlepsze konta oszczędnościowe w 2019 roku możesz sprawdzić tutaj - https://artelis.pl/artykuly/74889/Najlepsze-konta-oszczednosciowe-w-styczniu-2019-roku
Dodatkowo do konta oszczędnościowego, trzeba także dobrać konto osobiste w danym banku. Warto wybrać najlepsze, a mogą Ci w tym pomóc poniższy artykuł:
http://www.jaw.pl/2019/03/jak-wybrac-najlepsze-konto-osobiste/