Karta lunch i udogodnienia pracownicze
Karta lunch jest co miesiąc zasilana przez pracodawcę stałą kwotą. Pracownik może wykorzystać ją w dowolny sposób finansując sobie gotowe posiłki w restauracjach, kantynach, barach czy jadłodajniach. Beneficjent sam decyduje o tym, na co przeznaczy dostępną kwotę. Zarówno forma, miejsce, jak i czas posiłku zależą od możliwości i upodobań posiadacza karty. Może zjeść stacjonarnie, ale również zamówić jedzenie do domu.
Karty lunchowe w ofercie Edenred dają pracownikom możliwość skorzystania z usług gastronomicznych w ponad 100 000 obiektów. Lokale, w których można zapłacić kartą, znajdują się na terenie całej Polski, toteż pracownik może wykorzystać benefit zarówno w miejscowości, w której pracuje, jak i na wyjeździe. Korzystanie z tego rozwiązania daje beneficjentowi dużą swobodę w zarządzaniu środkami. Co więcej, karta lunchowa jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby pracowników i rosnącego tempa życia.
Udogodnienia również dla pracodawcy…
Karty żywieniowe są rozwiązaniem niezwykle prostym pod względem administracyjnym. Pracodawca po podpisaniu umowy z firmą zajmującą się wydawaniem ego typu kart, zobowiązuje się do zasilania ich stałą kwotą co miesiąc. Jeśli miesięczna kwota nie przekracza 190 zł na jednego pracownika, jej wartość jest zwolniona ze składki ZUS. To oszczędność rzędu 468 zł rocznie przypadająca na jedną zatrudnioną osobę. Kwota przypisana pojedynczej karcie jest włączona w koszty uzyskania przychodu firmy. Karty nie są także opodatkowane przez VAT.
Kiedy warto zainwestować w kartę żywieniową
Na pewno wtedy jeśli pracodawca jest zobowiązany do wydawania pracownikom posiłków regeneracyjnych w ramach zatrudnienia. Wymagają tego szczególnie trudne warunki pracy. Karty przedpłacowe organizacyjnie znacznie ułatwiają ten obowiązek. Pracodawca nie musi wydawać posiłków na terenie miejsca pracy, zatrudniać dodatkowych osób, które zajmą się przygotowywaniem oraz obsługą pracowników w tym zakresie. Może jednocześnie zaoferować zatrudnionym niezwykle szerokie menu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta lokali gastronomicznych i serwowanych w nich potraw jest na tyle szeroka, że stołówka pracownicza nie może się z nią równać.
W kartę żywieniową w ramach benefitu warto zainwestować zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy chętnie korzystają z przerwy lunchowej. Jeśli na terenie miejsca pracy znajduje się restauracja czy kantyna objęta programem lunchowym, karta żywieniowa będzie z pewnością świetnym i docenionym przez beneficjentów rozwiązaniem.