Wydarzenie zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych rozpoczęło się w środowe przedpołudnie, 7 maja. U dział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych: starosta Andrzej Szarlip, wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, jak również instytucje na co dzień pracujące z osobami niepełnosprawnymi.
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to wydarzenie cykliczne, organizowane w Biłgoraju każdej wiosny już od 2006 roku. Ma na celu uświadomienie, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i mają takie same potrzeby jak każdy inny człowiek. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony po raz pierwszy w 1999r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień ten przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została ustanowiona przypadkowo, ponieważ 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęto od wspólnego przemarszu ulicami Biłgoraja. Kolorowy korowód dotarł na plac przy Biłgorajskim Centrum Kultury. Wszystkich gości witała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju Marzena Kopacz, która wyjaśniał, że Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto podkreślające równe prawa każdego człowieka i zakaz dyskryminacji.
- Z powodu, iż to święto, życzę wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom odwagi w walce o marzenia i sił do zmieniania rzeczywiści w świat dostępny i pełen równych szans w korzystaniu z wolności i praw człowieka. Najmocniej życzę poszanowania godności, bo godność to gwarancja wolności, prawa decydowania o sobie i szacunku od innych - mówiła Marzena Kopacz. Podkreśliła też, że przez dwie dekady organizowania tego święta zmieniło się wiele w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami, zmniejszyły się bariery edukacyjne, powstaje wiele szkół i placówek specjalnych i integracyjnych, znikają też bariery architektoniczne, komunikacyjne. Osoby niepełnosprawne mogą coraz lepiej funkcjonować wśród zdrowych rówieśników. - Ale czy znikają bariery kulturalne? Bo tego co mamy w sercu nie sposób uregulować żadnymi przepisami. Dlatego pochodem godności chcemy zamanifestować, że wśród nas żyją osoby niepełnosprawne i mają takie same prawa jak my - dodała dyrektor ZSS.
Częścią wydarzenia była integracyjna zabawa piknikowa prowadzona przez animatorów, zaplanowano też prezentacje artystyczne "W otwartym mikrofonie" osób niepełnosprawnych, podopiecznych takich instytucji jak: WTZ, ŚDS, DPS.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip.