Jaka jest minimalna i maksymalna temperatura pracy
To pytanie często zadawane jest na szkoleniach BHP. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi minimalną temperaturę pracy w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych 18 stopni Celsjusza, a przy średniociężkich bądź ciężkich pracach minimum 14 stopni Celsjusza. Co ciekawe przepisy nie regulują jaka może być maksymalna temperatura pracy wewnątrz pomieszczeń. Idąc dalej: żadne przepisy BHP nie mówią o tym jaka jest minimalna i maksymalna temperatura podczas pracy na zewnątrz. Czy można zatem powoływać się na przepisy dotyczące maksymalnej temperatury? Nie, ponieważ takich nie ma!
Obowiązki BHP pracodawcy wobec pracowników w czasie upałów
Fakt barku górnych norm temperaturowych nie oznacza, że pracodawcy nie mają żadnych dodatkowych obowiązków wobec pracowników w czasie upałów. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę do picia w nieograniczonej ilości jeżeli temperatura pracy w pomieszczeniu przekracza 28 stopni Celsjusza, a na zewnątrz 25 stopni Celsjusza. Pracodawca ma obowiązek również zapewnić sprawnie funkcjonującą wentylację oraz dokonać stosownych pomiarów potwierdzających powyższy fakt.
Problemy zdrowotne pracownika, a upały
Niektórzy pracownicy skarżą się w czasie upałów na problemy zdrowotne. Czy taki pracownik może odmówić pracy? Pracodawca kierując pracownika na badanie lekarskie medycyny pracy wskazuje w jakich warunkach będzie on pracował. Lekarz wydając zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w warunkach określonych w skierowaniu lekarskich zaświadcza o odpowiednim stanie zdrowia, również w czasie upałów. Jednak jeżeli stan zdrowia pogorszyłby się, pracodawca mając taką informację powinien ponownie, wcześniej i na wniosek pracownika skierować go na badanie medycyny pracy sprawdzając czy jego stan zdrowia pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy.