Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielne popołudnie, 16 czerwca, dokładnie o godz. 15.
Wszystkich gości powitała córka uczestnika bitwy pod Osuchami Teresa Kozaczuk. Następnie proboszcz parafii Łukowa ks. Waldemar Kostrubiec dokonał poświęcenia Partyzanckiej Drogi Krzyżowej, z intencją, że to nabożeństwo będzie odprawiane w latach następnych, w sobotę przed uroczystościami rocznicowymi bitwy.
Rozważania przygotowane przez Marię Działo były relacjami z najbardziej dramatycznych momentów bitwy i dostosowane do kolejnych stacji, które upamiętniały poszczególne oddziały żołnierzy AK i BCh. Odczytali je panowie: Mariusz Hyz i Kamil Mach.
Mieszkańcy gminy Łukowa i przybyli goście przeszli "po krwawych śladach partyzantów", począwszy od cmentarza w kierunku Krzywej Górki, na której znajduje się krzyż i pomnik postawiony jeszcze przez środowisko AK na początku lat '80 XX w. Modlitewnej zadumie towarzyszyły śpiewy Zespołu "Lucus" i Chóru Męskiego "Opoka". Członkowie GRH zaciągali warty przy kolejnych krzyżach. Obecne były władze gminne, kombatancki poczet sztandarowy i fundatorzy: przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
Droga Krzyżowa powstała jako wotum za obecność i modlitwę ks. Prymasa Wyszyńskiego w maju 1947 roku, ale też uświęciła najbardziej obfite w cierpienie i śmierć miejsca przerwania linii okrążenia. Przedsięwzięcie wymagało bardzo dużego wysiłku, zwłaszcza ze strony pani dyrektor i pracowników GOK w Łukowej. Ogromną pomocą służyli leśnicy Nadleśnictwa Józefów z nadleśniczym Stanisławem Nawrockim na czele oraz osoby prywatne.