Muzeum Ziemi Biłgorajskiej udostępniło dla zwiedzających wystawę archeologiczną poświęconą prahistorii i średniowieczu na Biłgorajszczyźnie. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w piątek, 26 lipca.
Jak mówi autor wystawy, Daniel Tereszczuk, archeolog z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej wystawa obejmuje zabytki z różnych epok dziejowych od epoki kamienia, zaczynając od paleolitu, poprzez mezolit i neolit. - Wśród eksponatów są siekierki czy komplety toporków kamiennych. Jak również zabytki związane z epoką brązu, czy wpływów rzymskich i oczywiście wczesnego i późnego średniowiecza - wymienia autor.
Do unikalnych na skalę województwa eksponatów można zaliczyć przedmioty wykonane z brązu, odkryte w okolicach Biłgoraja, które jak mówi Daniel Tereszczuk mają około 3 tysięcy lat. - Przedmioty te są związane z kulturą łużycką i świadczą o tym, że te tereny musiały być w tamtym okresie zamieszkiwane - wyjaśnia autor wystawy.
Wernisaż wystawy był okazją do zaprezentowania Przewodnika po Biłgoraju wydanego przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Publikacja ukazała się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej i jak wyjaśnia p.o. dyrektor muzeum dr Dorota Skakuj na 48 stronach poza mapką i opisem zabytków zawiera ciekawostki dotyczące miasta i powiatu. Przewodnik dostępny jest w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz w Punkcie Informacji Kulturalnej i Turystycznej.