Prawidłowa pielęgnacja stóp
Stopy należy na co dzień moczyć nie dłużej niż trzy do pięciu minut. Nadmierne namaczanie stóp może zwiększać prawdopodobieństwo złapania infekcji grzybiczej, a także wpływa na wysuszanie się skóry.
Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zrobimy swoim stopom kąpiel w gorącej wodzie po całym dniu biegania po mieście, jednak powinno być to naprawdę wyjątkiem. Wystarczy, gdy podczas mycia całego ciała, stopy postoją chwilę w wodzie. To wystarczająca pielęgnacja stóp.
Nie należy w ogóle, a już szczególnie po namaczaniu, ścierać skóry ze stóp. Można za to zrobić delikatny peeling pumeksem lub użyć w tym celu peelingu enzymatycznego. Dzięki peelingowi nie tyle pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka, ile sprawimy, że skóra będzie w stanie lepiej wchłaniać substancje odżywcze zawarte w kosmetykach. Bo to właśnie dzięki kosmetykom można rozmiękczyć skórę, odżywić ją i sprawić, aby była zdrowa i gładka.
Kosmetyki do stóp
Nie trzeba kupować specjalnych kosmetyków do stóp, chyba że mamy jakieś konkretne problemy ze skórą w tych rejonach. Ogółem można używać intensywnie nawilżających kremów, na przykład tych samych, których używamy do rąk. Codzienne używanie kremów nawilżających sprawi, że skóra stanie się bardziej miękka, nie będzie pękać ani się łuszczyć.
Połączenie delikatnego peelingu z takim kremem zaowocuje tym, że zrogowaciała skóra stopniowo zacznie wracać do pożądanego stanu. Dla zwiększenia efektu można po nałożeniu kremu nałożyć na stopy specjalne skarpetki lub owinąć stopy folią. Wszystkie potrzebne kosmetyki do stóp możecie znaleźć na https://ziaja.com/products/program/do-pielegnacji-stop.
Pamiętajmy jednak, że skóra na stopach zawsze musi być jednak twardsza niż na innych częściach ciała, ze względu na to, jaką pracę w ciągu dnia wykonuje. Twardsza skóra oznacza, że jest ona w tym miejscu mocniejsza.
Problemy ze stopami
Czasem domowa pielęgnacja stóp nie pomaga. Wtedy warto zwrócić się o pomoc do podologa. Dotyczy to wszelkich zmian skórnych, infekcji, a nawet pękania skóry na stopach. Lekarz wskaże nam właściwe rozwiązania.
Sporym problemem jest również wrastanie paznokci. Aby uniknąć tego problemu, trzeba przede wszystkim we właściwy sposób skracać swoje paznokcie. Choć nie każdemu wyda się to estetyczne, paznokcie u stóp powinno się koniecznie obcinać "na prosto". Zaokrąglanie rogów paznokcia może doprowadzić do tego, że zacznie on ranić skórę wokół i ostatecznie zacząć wrastać.
Jest to bolesne doświadczenie, które może skończyć się wyrwaniem paznokcia. Nawet jeśli uda się uratować paznokieć dzięki klamrom, profilaktyka zawsze jest lepsza niż późniejsze leczenie. Oprócz tego najlepiej do skracania paznokci używać pilika, a nie obcinacza, który wywiera nacisk na paznokieć.