W piątek, 10stycznia, w szkołach na Lubelszczyźnie zabrzmi ostatni dzwonek przed zimowymi feriami. O tym, na co zwracać uwagę podczas tego wypoczynku mówili podczas briefingu poświęconemu bezpieczeństwu przedstawiciele policji oraz ITD
Bezpieczeństwo na drodze.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.
W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie ferie rozpoczęły się w drugiej połowie lutego. W tym czasie policjanci skontrolowali 247 autokarów przewożących dzieci, zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych, stwierdzono 7 usterek. Prowadziliśmy także kontrole autokarów przewożących dzieci z innych województwa, które rozpoczęły zimowy wypoczynek znacznie wcześniej. Podczas całego okresu ferii zimowych 2019 policjanci z naszego województwa skontrolowali 500 autokarów przewożących dzieci, stwierdzono 13 usterek, zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych.
Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy zorganizowany wyjazd można zgłosić policji, po to by funkcjonariusze skontrolowali autokar, którym dzieci wyruszą w podróż.
Sposób zgłoszenia kontroli autokaru:
Zgłoszenie kontroli powinno zawierać informację dotyczące miejsca kontroli pojazdu, przewoźnika oraz liczby przewożonych osób. W Biłgoraju również wyznaczono punkt kontroli autokarów:
KPP Biłgoraj |
Biłgoraj ul. Sikorskiego 22 ( parking dyskontu spożywczego Lidl) |
(84)6868210 (całodobowo) lub (84)6868260 od pon. do pt. w godz. 7.30-15.30 |
Statystyka wypadków podczas ferii zimowych na Lubelszczyźnie
W okresie od 11 do 24. 02. 2019 roku doszło do 38 wypadków, w wyniku których 5 osób zginęło, a 48 doznało obrażeń, odnotowano 646 kolizji. Piesi uczestniczyli w 9 wypadkach, w wyniku których 1 osoba została zabita, a 8 odniosło obrażenia. Sami piesi spowodowali 4 wypadki, w wyniku których 1 osoba poniosła śmierć, a 3 zostało rannych.
Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:
Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.
Bezpieczeństwo na zimowiskach.
Policjanci radzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:
Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Przestrzegajmy nasze pociechy, by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają. Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi. Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.
Uwaga na niebezpieczne ślizgawki!
Dzieci bardzo często wybierają naturalne lub sztuczne zbiorniki jako ślizgawki wodne, co niestety niesie za sobą duże ryzyko wypadków i utonięć. Unikajmy takich zabaw. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.
Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych.