Klimatyzator przenośny - jak działa?
Działanie mobilnych klimatyzatorów nie różni się zbyt wiele od tradycyjnych, stacjonarnych urządzeń. Analogicznie, głównymi elementami konstrukcji są parownik, skraplacz, sprężarka oraz krążący między nimi czynnik roboczy. Różnica polega na zamknięciu wszystkich elementów konstrukcji w jednym, przenośnym urządzeniu. Na rynku spotkać można pojedyncze klimatyzatory przenośne typu split (z dwoma osobnymi jednostkami), jednak jest to rozwiązanie mało popularne.
Proces chłodzenia polega na odbieraniu ciepła przez parownik. Dzięki krążącemu w obwodzie zamkniętym czynnikowi chłodzącemu, powietrze jest ochładzane. Zimne wydmuchiwane jest do pomieszczenia. Ciepłe zaś zbiera się w skraplaczu, by następnie za pośrednictwem rury wyrzutowej, wylecieć poza budynek.
Czy klimatyzator przenośny musi posiadać rurę?
Przeglądając oferty sprzedaży, możemy często natrafić na klimatyzatory przenośne bez rury. W praktyce nie są to jednak klimatyzatory, a klimatory lub klimatyzery. Urządzenie te wykorzystują do chłodzenia wodę zamiast czynnika chłodzącego. Charakteryzują się jednak znacznie mniejszą mocą oraz brakiem możliwości utrzymywania pożądanej temperatury. Ich działanie polega na krótkotrwałym schłodzeniu otoczenia, z reguły o max. 1 st. C. Po kilkudziesięciu minutach temperatura wraca zazwyczaj do normy. Warto przy tej okazji wspomnieć również o niekontrolowanym przyroście wilgotności, który towarzyszy pracy klimatorów. Dlatego też decydując się na ich zakup, warto zaopatrzyć się również w higrometr (wilgotnościomierz).
Klimatyzatory przenośne z funkcją ogrzewania
Warto wspomnieć jednak, iż wiele klimatyzatorów przenośnych to urządzenia wielofunkcyjne (3w1 lub 4w1), które oprócz funkcji chłodzenia, oferują również wentylację, osuszanie i ogrzewanie pomieszczeń. Odwrócenie układu chłodniczego za pomocą zaworu czterodrogowego sprawia, że umieszczony w mieszkaniu parownik pełni wówczas funkcję skraplacza, gromadząc ciepło.
W ten sposób klimatyzator przenośny może być używany do ogrzewania lub dogrzewania mieszkań w trakcie okresów przejściowych lub łagodnych zim. Na rynku znaleźć można coraz więcej klimatyzatorów 4w1, dlatego warto sprawdzić ranking klimatyzatorów przenośnych, który pomoże dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb.
Montaż klimatyzatora przenośnego
Pytanie jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku jest jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości. Na szczęście, w odróżnieniu od tradycyjnej, naściennej klimatyzacji, urządzenia mobilne nie wymagają żadnych inwazyjnych prac w mieszkaniu ani zgód administracyjnych. Montaż jest bardzo prosty i można dokonać go samodzielnie. Odpadają więc również koszty związane z profesjonalną usługą montażu (z reguły ok. kilkaset złotych).
Montaż klimatyzatora przenośnego sprowadza się do kilku prostych kroków.
- Znalezienie dogodnego fragmentu płaskiej powierzchni w pobliżu okna
- Podłączenie urządzenia do prądu
- Zainstalowanie rury wyrzutowej i wyprowadzenie jej poza budynek na 1 z 3 sposobów:
- Uszczelka/listwa na uchylone okno
- Połączenie rury z wentylacją mechaniczną
- Wywiercenie otworu w ścianie