To jednak właściciel biznesu powinien ogólnie orientować się jak działają różne rozwiązania finansowe, aby móc nakreślić odpowiedni kierunek działania współpracującym księgowym. Jednym z pojęć z podstawowego słownika przedsiębiorcy jest faktoring.
Co to jest faktoring?
Faktoring jest usługą oferowaną przez większość instytucji finansowych, czyli przez banki i pozabankowe organy. Polega ona na wykupieniu faktur przez firmę świadczącą usługę faktoringu, czyli trzecią stronę transakcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca ma możliwość nieskrępowanego działania ze stabilnym i płynnym przepływem finansowym. To rozwiązanie szczególnie docenią firmy, które ze względu na wydłużony okres płatności za faktury mogą wręcz ryzykować bankructwem z powodu zaburzeniach w dopływie środków, należnych za terminowo wykonane prace, gotówki.
Strony w usłudze faktoringu
W faktoringu wyróżnia się faktora, faktoranta i kontrahentów faktoranta.
- Faktorem jest firma świadcząca usługi faktoringowe.
- Faktorantem określa się firmę korzystające z usługi faktoringu.
- Kontrahentem faktoranta jest dłużnik, który jest zobowiązany opłacić faktury wystawione przez faktoranta.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Faktoring w podstawowym zakresie może być pełny, niepełny lub mieszany. W przypadku faktoringu pełnego faktor staje się właścicielem wierzytelności, wobec czego w przypadku niewypłacalności dłużnika windykacja należności stoi po stronie faktora. Przedsiębiorca ubezpiecza się w ten sposób całkowicie od kwestii pokrycia należności. Faktoring niepełny polega tylko na wykupieniu należności, dlatego to finalnie faktorant musi zarządzać długiem i wciąż ponosi ryzyko w przypadku niewypłacalności kontrahenta.
Podsumowanie
Oczywiste jest, że dla faktoranta bezpieczniejszy jest faktoring pełny, dlatego też jest droższy. W związku z tym istnieje trzecie rozwiązanie, czyli faktoring mieszany, który polega na współdzieleniu ryzyka niewypłacalności kontrahenta pomiędzy faktorem a faktorantem.