Często to policjanci jako pierwsi mają kontakt z pokrzywdzonymi. Ochrona praw ofiar przestępstw i pomoc pokrzywdzonym, to ważne zadanie policyjnej służby. W ramach ogólnopolskich działań przy współpracy z sądem i prokuraturą, przez tydzień również biłgorajscy policjanci Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego pełnią dyżury w zakresie udzielania porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem. - Policjanci udzielają wskazówek i porad w poszczególnych sprawach wszystkim zainteresowanym od poniedziałku do piątku - 21-25.02.2011 r. w godzinach 08:00 - 18:00, natomiast w sobotę - 26.02.2011 r. w godzinach 10:00 - 13:00 - informuje mł. asp. Milena Wardach, rzecznik KPP w Biłgoraju.
Gospodarzem inicjatywy "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw" jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z innymi instytucjami, w tym m.in. sądami, prokuratorami, jednostkami organizacyjnymi Policji, organizacjami pozarządowymi.
- Tegoroczne obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw rozpoczły się 21 lutego. Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz poinformowanie ich o podmiotach, które mogą im udzielić pomocy i wsparcia - mówi rzecznik Wardach.
Dyżury w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem pełnią: prawnicy, psychologowie, pracownicy socjalni oraz policjanci. Porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, w sobotę w godzinach 10.00-13.00. W czasie dyżurów osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.
Zakres udzielanych informacji:
- procedura przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie,
- określenie i wskazanie jednostki Policji lub instytucji właściwej do prowadzenia zgłaszanego zdarzenia,
- wskazanie dokumentów niezbędnych do przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie i prowadzenia sprawy,
- przedbieg procedury Niebieskiej Karty dotyczącej ofiar przemocy domowej,
- poradnictwo, wsparcie i konsultacje psychologiczne dla ofiar przestępstw,
- ponadto można porozmawiać na temat problemów związanych z: dyskryminacją, zmuszaniem do świadczenia usług/ pracy uwłaczającej godności, przetrzymywaniem wbrew woli oraz nieludzkim traktowaniem.