Czym jest zaćma i jakie są jej przyczyny?
Jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Utożsamiana jest z chorobą mającą związek ze starzeniem się, ale w rzeczywistości może być spowodowana wadami wrodzonymi, nieleczonym stanem zapalnym czy powikłaniami chorób drobnoustrojowych. Postępuje stopniowo - najpierw objawia się pogorszeniem widzenia, które prowadzić może do całkowitej utraty wzroku.
Choć opinie dotyczące tego, kiedy jest najlepszy moment operacyjnego usunięcia zaćmy są podzielone, większość okulistów stoi na straży zdania, że głównym kryterium powinny być subiektywne odczucia chorego związane z utratą wzroku i utrudnieniem codziennego funkcjonowania. Problem jednak w tym, że operacja zaćmy, a konkretniej kolejka, w jakiej trzeba się ustawić, kojarzy się nam już tylko z jednym - wielomiesięcznym oczekiwaniem.
Leczenie zaćmy na NFZ w Polsce: za miesiąc czy za rok?
Za przełom w kwestii leczenia zaćmy uznaje się zdjęcie limitów na zabiegi operacyjne. Od 1 kwietnia 2019 roku NFZ finansuje je bez ograniczeń, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejce. Choć aktualnie możliwe jest znalezienie placówki na terenie Polski, w której czas oczekiwania wynosi kilka dni, nadal jest wiele miejsc, w których pacjenci na usunięcie zaćmy będą musieli czekać nawet do maja 2023 roku czy marca 2024 roku (tak jest chociażby w niektórych placówkach na terenie województwa mazowieckiego czy śląskiego).
Zniesienie limitów finansowania operacji zaćmy miało być ukłonem w stronę pacjentów, którzy uprawiali turystykę medyczną i decydowali się na leczenie zaćmy za granicą. Mimo starań, w dalszym ciągu opcja usunięcia zaćmy w Czechach czy Niemczech jest zdecydowanie bardziej korzystna i komfortowa. Dlaczego?
Leczenie zaćmy za granicą: dlaczego warto?
Podstawową korzyścią, z jaką wiąże się zabieg poza granicami Polski jest przede wszystkim możliwość wyboru soczewki - wyjaśniają eksperci z kliniki Provisus. W przypadku operacji w kraju, pacjenci poddają się zabiegowi wszczepienia standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej. Choć ta umożliwia ostre widzenie, w dalszym ciągu konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych.
W przypadku operacji zaćmy poza granicami Polski, pacjenci mają znacznie szerszy wybór. Mogą zdecydować się na wieloogniskowe soczewki, które nie tylko pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale pozwalają także na korektę astygmatyzmu. Decydując się na taką soczewkę, pacjent musi jedynie pokryć różnicę pomiędzy zabiegiem refundowanym przez NFZ a zabiegiem obejmującym wszczepienie lepszej soczewki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://zacma-nfz.pl/oferta/.
Dyrektywa transgraniczna, czyli zwrot kosztów leczenia za granicą
Tym sposobem dochodzimy do najważniejszego - refundacji leczenia zagranicznego w obrębie Unii Europejskiej. Umożliwia to dyrektywa transgraniczna, czyli rozporządzenie dzięki któremu ubezpieczeni pacjenci otrzymują zwrot wydatków na leczenie w krajach Wspólnoty. To właśnie dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi przeprowadzane u naszych zachodnich czy południowych sąsiadów. Co więcej, zaletą leczenia jaskry za granicą jest nie tylko możliwość wyboru odpowiedniej soczewki, ale także wysoki poziom opieki medycznej, fachowe podejście do pacjenta i krótkie terminy oczekiwania.