Czym jest menopauza?
Menopauza, nazywana również klimakterium oraz przekwitaniem, jest okresem, w czasie którego jajniki przestają wytwarzać hormony i miesiączka zaczyna stopniowo zanikać. Krótko mówiąc, menopauza jest procesem zachodzącym w organizmie kobiety, polegającym na przechodzeniu ze stanu płodnego do niepłodnego. Klimakterium dzieli się na 3 występujące po sobie fazy, czyli:
- faza premenopauzalna,
- faza okołomenopauzalna,
- faza postmenopauzalna.
Menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia i może trwać od 2 do 8 lat, w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Menopauzie towarzyszą różnorodne objawy, których przyczyną są liczne zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Po czym rozpoznać początki menopauzy? Jak radzić sobie z jej objawami?
Objawy menopauzy
Do najczęściej występujących objawów menopauzy należą:
- uderzenia gorąca,
- zimne poty,
- wzrost wagi,
- spadek libido.
Uderzenia gorąca i zimne poty to objawy menopauzy, którym często towarzyszą zawroty głowy, a nawet omdlenia. Na uderzenia gorąca w trakcie menopauzy uskarża się ponad 80% kobiet. Tego typu symptomy są szczególnie dokuczliwe w nocy, kiedy wybudzają kobietę i uniemożliwiają jej zaśnięcie. Panie borykające się z uderzeniami gorąca są często niewyspane i rozdrażnione z powodu braku snu. Uderzenia gorącą mogą trwać od 30 sekund do nawet 30 minut i zazwyczaj idą w parze z przyspieszoną akcją serca.
Kolejnym powszechnym objawem menopauzy jest znaczący wzrost wagi pomimo braku zmian w diecie. Przyczynami zwiększenia masy ciała podczas menopauzy są m.in. spadek stężenia estrogenów oraz ograniczenie zapotrzebowania na kalorie w organizmie. Innym często spotykanym objawem menopauzy jest spadek libido, który wynika ze stopniowego wygasania czynności jajników oraz złego samopoczucia kobiety. Rzadziej występującymi objawami menopauzy są:
- osteoporoza,
- zmiany na skórze,
- wypadanie włosów,
- podwyższenie cholesterolu LDL,
- atrofia pochwy.
Jak radzić sobie z objawami menopauzy?
Pomimo że objawy menopauzy są zazwyczaj nieuniknione, istnieje wiele metod na ich złagodzenie. Chcąc ograniczyć uderzenia gorąca, warto zrezygnować z gorących napojów, kawy, alkoholu i ostrych przypraw. Ponadto należy dbać o to, aby temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka.
W trakcie klimakterium istotne jest zapewnienie sobie regularnej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety, co pozwoli na skuteczną walkę z problemem nadwagi oraz spowolnienie procesu starzenia organizmu. Celem ograniczenia objawów menopauzy można stosować hormonalną terapię zastępczą, która musi odbywać się pod stałym nadzorem lekarza. Wiele kobiet w czasie klimakterium boryka się z problemem chandry czy nawet depresji. W takiej sytuacji często bardzo pomocna okazuje się terapia psychologiczna, która pomaga kobiecie odnaleźć się w nowych okolicznościach.