Gdy ból pleców utrudnia funkcjonowanie - przyczyny dolegliwości bólowych
Ból pleców może dotknąć każdego, bez względu na płeć, czy wiek. Tego rodzaju problem zdrowotny obniża sprawność fizyczną, powoduje ograniczenia w życiu zawodowym i wpływa negatywnie na samopoczucie. Do najczęstszych czynników sprawczych dolegliwości bólowych w obrębie pleców zaliczamy m.in.:
- przeciążenia i urazy kręgosłupa,
- siedzący tryb życia,
- otyłość,
- przepuklinę kręgosłupa,
- zapalenie stawów międzykręgowych,
- nieprawidłowe napięcia mięśniowe,
- rwę kulszową,
- chroniczny stres,
- stany depresyjne,
- nadmiernie ciężką pracę fizyczną,
- nieprawidłową pozycję siedzącą lub stojącą.
Leczenie bólu pleców - dlaczego warto spróbować terapii TRU+?
Leczenie dolegliwości bólowych pleców zawsze poprzedza odpowiednia diagnostyka (tylko rozpoznanie przyczyny bólu pozwala dobrać optymalną metodę leczniczą). Pacjent, który zgłasza się z bólem pleców, poddawany jest wywiadowi medycznemu i badaniom wzrokowym oraz w razie wskazań badaniom obrazowym (np. rezonans magnetyczny, rentgen). Złagodzić uciążliwy ból i dyskomfort pozwalają zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne (jest to częsty element leczenia objawowego). Pozytywne efekty dają też dobrane indywidualnie przez rehabilitanta ćwiczenia, których celem jest zwiększenie siły mięśni i elastyczności kręgosłupa. Jednak, aby rehabilitacja osób z bólem pleców była jak najbardziej efektywna, specjalista musi zapoznać się z historią chorobową pacjenta i badaniami obrazowymi. Ważnym elementem leczenia jest również fizjoterapia, do polecanych zabiegów należy m.in.: terapia manualna, laseroterapia, światłolecznictwo. W redukcji bólu pomocna może być też technologia przezskórnej stymulacji nerwów (TENS - telectrical nerve stimulation), której fale wykorzystuje elektrostymulator TRU+. Impulsy z urządzenia przesyłane są do elektrody, przyklejonej na leczonym rejonie ciała. W ten sposób dochodzi do blokady sygnałów bólowych przekazywanych do mózgu i mobilizacji organizmu do produkcji endorfin. Standardowa sesja terapeutyczna trwa około 30 minut. Urządzenie pracuje bardzo cicho i jest proste w obsłudze. Elektrostymulator domowy TRU+ wykorzystujący tzw. leczenie "prądami tens" posiada status wyrobu medycznego, umożliwia pacjentowi przeprowadzenie samodzielnie terapii bólu i to bez stosowania farmaceutyków, które mogą obciążać układ pokarmowy.
Zdrowe plecy - jak o nie dbać? Profilaktyka to podstawa
Jak dbać o kondycję naszych pleców, aby zminimalizować wystąpienie dolegliwości bólowych w przyszłości? Należy zadbać o ergonomię miejsca pracy, co godzinę robić kilkuminutową przerwę na ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Warto unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i starać się w każdej sytuacji zachowywać prawidłową postawę ciała. Nie bez znaczenia jest regularna aktywność fizyczna dopasowana do naszego stanu zdrowia. Warto skoncentrować się na ćwiczeniach wzmacniających górną część pleców i poprawiających elastyczność kręgosłupa (np. pompki, tzw. kocie grzbiety). Podczas ćwiczeń możemy wykorzystywać np. piłkę fitness, wałek lub poduszkę. Jakie inne działania profilaktyczne są wskazane? W trosce o zdrowy kręgosłup należy pozbyć się nadwagi lub otyłości i utrzymywać prawidłową masę ciała.
Podsumowując, TRU+ to urządzenie powszechnie stosowane w domowej fizjoterapii bólu pleców, które daje świetne rezultaty. Jednak jeśli chcemy cieszyć się zdrowym kręgosłupem - nie zapominajmy o profilaktyce. Zgodnie z popularną maksymą: lepiej zapobiegać dolegliwościom bólowym, niż je leczyć.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.