Soczewki kontaktowe można dopasować do swoich potrzeb
Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Istnieje wiele rodzajów, dzięki temu każdy może wybrać taki, który najlepiej odpowiada jego potrzebom, a także możliwościom finansowym. Szkła można wymieniać codziennie lub tylko raz na jakiś czas (dwa tygodnie, miesiąc, rok). Ponadto niektórych z nich nie trzeba nawet zdejmować na noc. Istnieją też takie soczewki kontaktowe, przy pomocy których można zmienić kolor oczu. Wybór jest ogromny.
Jedne z najbardziej znanych, soczewki Johnson, są dostępne w opcji:
- jednodniowej,
- dwutygodniowej.
Są one wykonane z materiału o nazwie Senofilcon A, który łączy wszystkie najlepsze cechy materiałów hydrożelowych i silikonowo-hydrożelowych. Dodatkowo chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i zapewniają długotrwałe uczucie nawilżenia.
Soczewki kontaktowe są dyskretne
Soczewki kontaktowe są niewidoczne dla osób postronnych. O ich obecności wie tylko ich właściciel. Dzięki temu można uniknąć pytań o wadę wzroku, które dla niektórych są niekomfortowe.
Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają w uprawianiu sportu
W przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe nie przeszkadzają w uprawianiu sportu. Można nosić je w czasie biegania, sztuk walki i gier zespołowych. Nadają się także na basen lub do innych dyscyplin wodnych. Szkła kontaktowe nie utrudniają żadnej codziennej czynności. Dzięki nim wada wzroku nie jest przeszkodą w czerpaniu radości z ulubionych zajęć.
Soczewki można nosić przy każdej wadzie wzroku
Soczewki mogą być tzw. plusami lub minusami. Oznacza to, że korygują zarówno dalekowzroczność, jak i krótkowzroczność. Producenci zwykle udostępniają produkty z dużym zakresem dioptrii, dzięki temu wiele osób może korzystać z tej metody korekty wady wzroku. Warto pamiętać, że dostępne są także szkła kontaktowe dla astygmatyków (są to m.in. soczewki Johnson) lub progresywne, które umożliwiają widzenie zarówno do bliży, jak i dali.
Szkła kontaktowe rzadko powodują powikłania
Szkła kontaktowe są wykonywane z bezpiecznych materiałów. Dlatego powikłania po ich użyciu zdarzają się rzadko. Skutki uboczne zwykle dotyczą osób z nadwrażliwością na obecne w soczewkach substancje lub tych, które nie stosują się do zaleceń dotyczących pielęgnacji i zachowania higieny w czasie użytkowania szkieł kontaktowych.
Najczęstszymi powikłaniami są infekcje lub podrażnienie gałki ocznej. U niektórych osób pojawia się nietolerancja soczewek kontaktowych. Jej objawy to nadmierne wysuszenie oka i łzawienie.
Soczewki są wygodne do noszenia latem
Soczewki są wygodne do noszenia latem, ponieważ można je łączyć z okularami przeciwsłonecznymi. Ponadto wiele z nich (m.in. soczewki Johnson) są wykonane z materiałów, które zawierają filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB.