Co powoduje zapalenie spojówek i jakie są jego objawy?
Przyczyną zapalenia spojówek jest wniknięcie do organizmu bakterii, wirusów, grzybów albo alergenów. Objawy, przebieg i leczenie choroby zależą od tego, jaki czynnik wywołał stan zapalny.
Bakteryjne zapalenie spojówek można rozpoznać po sączącej się gęstej ropnej wydzielinie nierzadko utrudniającej otworzenie oczu. Dodatkowymi objawami są pieczenie, obrzęk i przekrwienie spojówek. Zapalenie spojówek wywołane przez bakterie zwykle obejmuje oboje oczu i ma nagły początek. Choroba bardzo często zdarza się w przypadku dzieci i wymaga konsultacji lekarza.
Wirusowe zapalenie spojówek zwykle towarzyszy silnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Objawia się jako swędzenie i czucie obcego ciała w oku. Może pojawić się ból, obrzęk i surowicza wydzielina. Niekiedy występuje również łzawienie i światłowstręt. Infekcja może przenieść się z jednego oka na drugie. Zazwyczaj stan zapalny mija samoistnie i niepotrzebna jest wizyta u lekarza. Grzybicze zapalenie spojówek objawia się świądem, łzawieniem i zaczerwienieniem spojówek. Występuje dość rzadko. Może być skutkiem ubocznym długotrwałej antybiotykoterapii albo przeniesienia zakażenia grzybiczego z innej części ciała.
Alergicznemu zapaleniu spojówek towarzyszy świąd, łzawienie i przekrwienie oczu. Może wystąpić obrzęk powiek. Przyczyną dolegliwości może być alergia na pyłki albo kosmetyki czy lekarstwa. Zapalenie spojówek w postaci zakażenia prostego jest z kolei spowodowane przez mechaniczne podrażnienie oczu, silny wiatr, dym, ostre światło albo przewlekły brak snu. Dolegliwość wiąże się z pieczeniem, łzawieniem i swędzeniem oczu. Może pojawić się lekki światłowstręt.
Jak wyleczyć zapalenie spojówek?
Jak zostało wcześniej wspomniane, metody leczenia dolegliwości zależą od przyczyny wystąpienia stanu zapalnego. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek koniecznie należy udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk w postaci maści czy kropli. Konsultacja lekarska wskazana jest również przy zakażeniach grzybiczych. Na tego typu infekcje nie stosuje się antybiotyków, lecz preparaty przeciwgrzybicze.
Objawy prostego lub wirusowego zapalenia spojówek można spróbować złagodzić samodzielnie, sięgając po nawilżające i kojące krople do oczu. W redukowaniu podrażnień i stanów zapalnych sprawdzają się również kompresy przygotowane z odwaru ze świetlika. Ziołowy specyfik można zastosować też do przemywania brzegów powiek. Na dolegliwości wywołane przez alergeny najlepiej działają przeciwalergiczne krople na zapalenie spojówek i inne stosowane miejscowo krople na alergię. Objawy mogą ograniczyć również doustne środki przeciwhistaminowe.
Niezależnie od rodzaju zapalenia spojówek, na jakiś czas lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych oraz nakładania kosmetyków do makijażu oczu. Nie należy dodatkowo podrażniać uwrażliwionych spojówek. Niewskazane jest ponadto chodzenie na basen. Oczu nie wolno pocierać. Wydzielinę można usuwać jednorazowymi chusteczkami, wacikiem albo przemywać zwilżoną gazą. W łagodzeniu bólu i pieczenia sprawdzą się chłodne okłady na powieki.
Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny i objawy. W każdym przypadku okazuje się uciążliwe i nie powinno być bagatelizowane. Poważniejsze stany warto konsultować z lekarzem. Ważna jest również profilaktyka. Ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek zmniejsza częste mycie rąk, niepożyczanie kosmetyków do makijażu oraz unikanie dotykania oczu.