Kolejna sesja Rady Powiatu w Biłgoraju odbyła się w piątkowe popołudnie 23 lipca. Jednym z punktów obrad było przedstawienie koncepcji rozbudowy i modernizacji szpitala w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie.
Zgodnie z planem szpital powiatowy kompletnie zmieni nie tylko wygląd.
Jak tłumaczył podczas sesji architekt po prawej stronie, w miejscu które niegdyś miało służyć rozbudowie szpitala powstanie zupełnie nowy budynek zawierający wszystkie główne funkcje szpitala, warunkujące bezpieczeństwo mieszkańców. Na parterze ma postać SOR (szpitalny oddział ratunkowy), który umożliwi sprawne udzielanie pomocy w nagłych wypadkach, ale będzie też miejsce, w którym ułatwiony będzie triaż, czyli kategoryzowanie pacjentów.
Bezpośrednio nad oddziałem ratunkowym ma powstać oddział porodowy z salą cięć, po to, by rodzące miały bardzo dobre warunki i opiekę. Zapewnione będzie też miejsce dla rodzin.
Architekt omówił też koncepcję modernizacji obiektów już istniejących. - Najważniejsze jest dla nas stworzenie ciągu od SOR-u poprzez porody, przez blok operacyjny zawierający trzy sale, oddział intensywnej terapii zawierający cztery łóżka z jednym w izolatce. To nam stworzy ciąg tzw. gorącej platformy, czyli wszystkie interwencje lekarskie wymagające szybkiej reakcji mają być ze sobą bezpośrednio skomunikowane i łatwo dostępne dla wszystkich pacjentów. Dzięki temu sąsiedztwu lekarze i pielęgniarki będą mogli współpracować w udzielaniu pomocy. To było jedno z głównych założeń - mówił.
Powyżej, czyli na dachu budynku zaproponowano umieszczenie lądowiska dla helikopterów. Przy czym rozważana jest także lokalizacja na miejscu dawnego parkingu. Architekt jednak podkreślił, że lepszym rozwiązaniem, a na pewno mniej kosztownym będzie zlokalizowanie takiego miejsca na dachu. - T o zamknie ciąg gorącej platformy, będzie bowiem możliwość bezpośredniego transportu na blok operacyjny, do SOR-u, na blok porodowy, czy diagnostyki - dodał.
W istniejącej części zaproponowano zmodernizowanie pomieszczeń tak, by w każdym pokoju chorych były dwa łóżka i jedna łazienka. Każdy oddział będzie oczywiście spełniać wszystkie wytyczne zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia, musi więc być punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy, czy pomieszczenia do magazynowania bielizny. Bezpieczeństwo zapewnią ciągi komunikacyjne umieszczone skrajne.
W istniejących obiektach, poza oddziałami pobytowymi planowane jest też utworzenie centrum dziecięcego z oddzielnym wejściem właśnie dla najmłodszych.
Zaproponowano stworzenie nowego wejścia głównego do szpitala, które miałoby powstać w miejscu przeniesionego bloku operacyjnego. Pacjenci i ich rodziny mogliby w tym miejscu skorzystać z informacji, szatni, miałoby powstać nawet coś na kształt małego lobby z kawiarnią. Co ważne oddział zakaźny pozostanie oddzielnym budynkiem, tak jak jest to obecnie. W sytuacji pandemii jest to najlepsze z możliwych rozwiązań, pozwalające na nieprzerwane funkcjonowanie pozostałych oddziałów. Nie ma też potrzeby rozbudowywania tego oddziału, spełnia on bieżące potrzeby mieszkańców powiatu.
Radni dopytywali m.in. o ilość łóżek i możliwość rozbudowy szpitala do większych rozmiarów (szpital po przebudowie zyska dodatkowe 3,5 tys. m2). Architekt zaznaczył, że nie ma wskazania, by rozbudować obiekty, a ilość łóżek się nie zmniejszy, mimo zmniejszenia ilości łóżek w poszczególnych pokojach.
W budynku w Tarnogrodzie zachowana ma zostać obecna funkcja. Zaproponowano stworzenie poradni, przychodni, ale też miejsca dla seniorów.
Podsumowując dyskusję starosta Andrzej Szarlip podziękował za konstruktywną dyskusje i pomysły. Zapewnił, że samorząd dołoży wszelkich starań, by szpital zyskał nie tylko nowy wygląd. - Chcę podkreślić, że remont szpitala będzie etapowany, mówimy na razie o pierwszym etapie, o budowie nowego bloku i na to mamy zgromadzone pieniądze. Kwestie m.in. modernizacji oddziału zakaźnego to już kolejne etapy, które oczywiście są planowane. Obecnie dysponujemy kwotą ok. 35 mln zł, za którą będzie możliwość zrealizowania pierwszego etapu. Oczywiście warunkiem koniecznym jest uregulowanie spraw własnościowych, a nad tym obecnie pracujemy - powiedział starosta.