Konferencja rozpoczęła się we wtorkowy poranek 14 września i zorganizowana została w Biłgorajskim Centrum Kultury.
Spotkanie skierowane było do służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy tj. jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, oświaty, zespołów interdyscyplinarnych, policji, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Celem konferencji było zwiększenie skuteczności i efektywności działań pomocowych realizowanych przez instytucje działające w obszarze przeciwdziałania przemocy oraz przedstawienie praktycznej wiedzy na temat identyfikacji przemocy i możliwości udzielenia wsparcia osobom jej doświadczającym.
Wydarzenie zainaugurował starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip. - Przemoc, która dotyka rodziny, młodzież, osoby starsze, kobiety czy dzieci jest zjawiskiem, które należy wyeliminować z życia społecznego. Niestety nie zrobi tego w pojedynkę żadna - choćby najlepiej działająca - instytucja. Na tym polu trzeba szerokiej współpracy, edukacji, odpowiedniego prawa, diagnozy, działań prewencyjnych i rozwiązań systemowych mających na celu oddzielenie sprawy przemocy od ofiar. Liczę, że dzisiejsza konferencja pozwoli skorzystać z rozwiązań już wypracowanych, zacieśnić współpracę i wypracuje nowe pola przeciwdziałania temu zjawisku - mówił starosta.
W ramach konferencji zaplanowano prelekcje.
Joanna Klimek, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju mówiła o natychmiastowej izolacji sprawców przemocy w rodzinie, omówiła również instrumenty przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowane przez biłgorajską policję.
O sytuacjach kryzysowych w rodzinie i roli placówek takich jak Poradnia Psycholigiczno - Pedagogiczna, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, udzielających pomocy w sytuacjach kryzysowych mówiła natomiast psycholog, terapeuta rodzinny, zajmująca się działaniami psychoprofilaktycznymi Edyta Ludwig.
Podczas swojego wykładu pedagog Maria Dekert, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy zawodowej, w tym za organizację pomocy psychologicznej w województwie podkarpackim, w szczególności interwencji kryzysowej i profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży wyjaśniała na czym polega współpraca interdyscyplinarna w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie. Opowiadała też o innym, niezwykle trudnym temacie wykorzystywania seksualnego zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.