Gazeta Biłgorajska - Jakie błędy najczęściej popełniane są w składanych rozliczeniach?
Krystyna Gozdecka, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju - Są to jak zwykle błędy rachunkowe, brak podpisu podatnika i dotyczą zeznań składanych papierowo, gdyż w formie elektronicznej ten problem nie występuje. Program sam liczy podatek i nie jest wymagany certyfikowany podpis. Ponadto wpisywany jest NIP płatnika, nieaktualny adres zamieszkania czy też, w przypadku kobiet nazwisko panieńskie.
Czy elektroniczna forma rozliczeń cieszy się większą popularnością niż w latach ubiegłych?
- W tym roku również promujemy wysyłanie własnej deklaracji podatkowej przez Internet, gdyż jest to najprostszy i najszybszy sposób złożenia zeznania podatkowego i wypełnienie obowiązku wobec fiskusa. W roku ubiegłym elektronicznie przesłanych zostało 383 zeznań podatkowych. W tym roku, na półmetku kampanii podatkowej mamy złożonych elektronicznie 580 zeznań podatkowych. Cieszy mnie to, iż coraz więcej podatników przekonuje się do takiej formy rozliczania swoich dochodów. Mogę w tym miejscu zapewnić, że system e-deklaracje jest bezpieczny i całkowicie darmowy, a zeznanie podatkowe zostanie przesłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Ważne jest to, że gwarancję bezpieczeństwa dają tylko te formularze, które zostały pobrane ze strony www.e-deklaracje.gov.pl
Jakie ulgi odliczane są najczęściej?
Podatnicy najczęściej korzystają z ulgi z tytułu wychowania dzieci, następnie z ulgi na Internet oraz ulgi rehabilitacyjnej.
O co pytają podatnicy w związku z rozliczaniem swoich dochodów?
Podatnicy pytają o możliwości wykorzystania całej ulgi z tytułu wychowania dzieci przy małej dochodowości, możliwości dokonywania odliczeń, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe. W przypadku ulgi rehabilitacyjnej pytania dotyczą o rodzaj i wysokość ulgi oraz sposobu dokumentowania poniesionych wydatków. Jeżeli chodzi o ulgę internetową, to podatnicy pytają o możliwości odliczenia tzw. mobilnego internetu, jak również sposobu dokumentowania poniesionych wydatków.
Ile zeznań złożono w 2010, a ilu jeszcze się spodziewacie?
W ubiegłym roku złożono 29 340 zeznań podatkowych, natomiast na dzień bieżący mamy złożonych 16 515 zeznań, czyli niewiele ponad połowę porównując z rokiem ubiegłym.
Jakie są konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego w terminie?
Podatnicy mają obowiązek rozliczyć się z urzędem do końca kwietnia, w związku z tym, że 30 kwietnia w tym roku przypada w sobotę, termin jest przesunięty do 2 maja. Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie powoduje konsekwencje z kodeksu karnego skarbowego i traktowane jest jako wykroczenie.
Na zakończenie chciałabym gorąco, zachęcić tych podatników, którzy jeszcze się nie rozliczyli z urzędem, do skorzystania z formy elektronicznej i przesłania własnej deklaracji podatkowej przez Internet. Formularze należy pobrać ze strony www.e-deklarcje.gov.pl
W tym roku małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie bez wymogu złożenia pełnomocnictwa UPL - 1, jak również elektronicznie można złożyć korektę zeznania podatkowego.