Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek po raz kolejny w ostatnim czasie gościł w Biłgoraju. Tym razem przyjechał na zaproszenie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość i Uniwersytetu Powszechnego w Bondyrzu.
Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, a odbyło się w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II. Udział w spotkaniu wzięli m.in. poseł Sławomir Zawiślak, czy starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
Temat wykładu otwartego brzmiał "Suwerenność". - Palący problem to ludzie szukający swojego miejsca w zagubionej kulturowo Europie. Szczególnie dziś, gdy mówi się o potrzebie zmiany Unii Europejskiej w kierunku federalizacji - rozpoczął poniedziałkowe spotkanie prezes ŚZŻAK okręg Biłgoraj Tomasz Książek i zaprosił na wykład prof. Czarnka.
- Temat jest niezwykle ważny z punktu widzenia wszystkiego tego, co się dziś na świecie dzieje w kontekście suwerenności - mówił minister Przemysław Czarnek. Nawiązał do historii i tradycji AK, do tradycji walki o suwerenność kraju. Ale mówił też o polityce krajowej, nawiązując do słów ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, który stwierdził, że "nie boi się potęgi Niemiec, ale boi się bezczynności Niemiec, o Niemcy powinni wziąć w swoje ręce przywództwo europejskie i ciągnąć nas do przodu". - Taki człowiek przedstawia koncepcję suwerenności narodu polskiego? To nie są żarty, przecież Państwo słyszą to w telewizji. To po co walczyliśmy o suwerenność, po co byli ci wszyscy akowcy, powstańcy, wasi krewni. Chciałbym by taki minister spotkał się z rodzinami ludzie, którzy w ten sposób tracili życie, żeby wyjaśnili jak wielką rzeczą jest niepodległość państwa i suwerenność narodu - dodał minister.
Zaznaczył też, że powinniśmy oddzielić dwie rzeczy - niepodległość państwa i suwerenność narodu, bo mówiąc o suwerenności mówimy przede wszystkim o władzy zwierzchniej, czyli o tym, kto sprawuje władzę na konkretnym terytorium, a władzę zwierzchnią na terytorium Polski sprawuje naród. - Niepodległość dotyczy natomiast państwa, a mogą istnieć niepodległe państwa, które z suwerennością nie mają wiele wspólnego. Są to państwa zarządzane w sposób reżimowy - wyjaśniał dalej szef resortu edukacji i dodał: - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa.
Tego samego dnia zaplanowano kolejne spotkanie z ministrem, tym razem w Zamościu. Poruszono kwestię praworządności.
Wykłady realizowane są w ramach projektu pn. "Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu. Wartości ponadczasowe - cykl wykładów prezentujących dorobek polskiej myśli narodowej, katolicko - społecznej i konserwatywnej", współfinansowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny - Edycja 2021 Wolność po polsku.