Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.12.01 17:43 | aktualizacja: 2021.12.02 08:58

Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?

Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?

- W chwili obecnej na terenie miasta Biłgoraja stawki podatku od nieruchomości obowiązują w niezmiennej wysokości od 2013 r. W związku z koniecznością urealnienia i zwiększania dochodów bieżących budżetu przedkładamy niniejszy projekt zmian stawek podatkowych w podatku od nieruchomości z wnioskiem o jego podjęcie - uzasadniały władze miasta.

Dyskusja o wysokości podatków odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia, podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja. W proponowanej uchwale zawarto konkretne kwoty, jakie miałyby obowiązywać od przyszłego roku.

Określono wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości:

Od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków — 0,80 zł od 1 m 2 powierzchni,
- pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych — 4,00 zł od 1 ha powierzchni,
- zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego — 0,17 zł od 1 m 2 powierzchni,
- pozostałych — 0,43 zł od 1 m 2 powierzchni,
- niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2021 r. poz. 485), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego — 0,50 zł od 1 m 2 powierzchni

Od budynków lub ich części:
- mieszkalnych — 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,

Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej — 19,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej z zastrzeżeniem pkt 3,
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie handlu na powierzchni powyżej 400 m 2 (od jednego budynku) — 25,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym — 10,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń 5,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,
- pozostałych, w tym budynków gospodarczych i garaży — 6,30 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej, z wyjątkiem domków letniskowych — 5,00 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej,

Zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizację pożytku publicznego — 4,20 zł od 1 m 2 powierzchni użytkowej.
- od budowli — 2% ich wartości, określonej na podstawie art. 4 ust.1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z wyliczeniami skarbnika miasta z tych podatków ma wpłynąć do budżetu 19,2 mln zł, a to o prawie 1,6 mln zł więcej niż w bieżącym roku.

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. - Nie mamy żadnego "bezpiecznika", jeśli nie uchwalimy nowych stawek - mówił przewodniczący komisji Jan Skrok i zwrócił się do radnych opozycji proszą, że jeżeli jest mają polecenie partyjne do odrzucenia uchwały, by nie głosowali.

- Temat podwyżki podatków już przerabialiśmy w ubiegłym roku, mimo pesymistycznych przewidywać budżet się nie zawalił. Trzeba się zastanowić czy to dobry czas na podwyższanie podatków, w czasach pandemii kiedy każdy przedsiębiorca ogląda każdą złotówkę dwa razy - mówił radny Łukasz Pracoń.

- Uważam, że został zrobiony błąd, że te podatki nie były podnoszone, ale to nie jest właściwy moment. Dobrą praktyką byłoby, gdybyśmy podnosili regularnie o drony procent, teraz nie byłoby dyskusji - dodał radny Jacek Piskorski.

- Państwo radni przychodzą na sesję raz w miesiącu, spotykają się na komisjach, by wydać jakąś opinię, czasem nie rozpoczynając dyskusji. Państwo radni nie chcieli z nami rozmawiać, po czym na portalu internetowym pojawiło się stanowisko. Tak nie powinna wyglądać współpraca - odpowiadał burmistrz Janusz Rosłan i wyliczał niezbędne do wykonania inwestycje, na które budżetu miasta nie stać.

- Podatki powinny mieć taką wysokość jaka jest konieczna na dany rok i porównywanie się z innymi miastami nie ma sensu - mówił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Łęcki i dodał: - Powinniśmy się cieszyć, że mamy niskie podatki, jeśli zapewniają one normalne funkcjonowanie w kolejnym roku.

Ostatecznie okazało się, że nie ma zgody na podwyżkę podatków od nieruchomości, za podjęciem uchwały zagłosowało 6 osób, 11 było przeciwnych, a 1 wstrzymała się od głosu. Nowe stawki dotyczące podatku od środków transportowych również nie uzyskały aprobaty radnych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 7863
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens  No to burmistrz będzie bez kasy. Nie będzie za co zmieniać kwiatków na rondach 7 razy w ciągu roku. Normalnie będzie tylko trawka i strzyżenie kosiarką. Lodów już się nie będzie kręcić.
1 grudnia 2021
+17
-5
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar   Dość szczegółowo opisane plany podniesienia podatków za co i ile.
Teraz poprosimy o równie szczegółowe sprawozdanie na co przeznaczony jest budżet miasta.
Dokładnie punkt po punkcie.
2 grudnia 2021
+11
-4
Grzegorz z Chetyna  do JKlemens   Hje, hje, hje, dobre... :)
1 grudnia 2021
+3
-4
JKlemens   Ja już tutaj pisałem, żeby redaktorzy nie chleli wódy jak stukają w klawiaturę. A już bezwzględnie powinni przeczytać to co napisali.
1 grudnia 2021
+7
-7
JKlemens   No to burmistrz będzie bez kasy. Nie będzie za co zmieniać kwiatków na rondach 7 razy w ciągu roku. Normalnie będzie tylko trawka i strzyżenie kosiarką. Lodów już się nie będzie kręcić.
1 grudnia 2021
+17
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
11 sierpnia 2022 Lubelszczyzna
Przybyło milionerów w województwie lubelskim. Ilu rozliczyło się w Biłgoraju?
W ciągu roku w województwie lubelskim przybyło 165 milionerów. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok, dochód powyżej miliona złotych zadeklarowało 1190 osób, a za 2021 rok już 1355 osób. Najwięcej milionerów rozliczyło się Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie (305 osób), najmniej w urzędach skarbowych we Włodawie i Hrubieszowie (po 11 osób). A jak to wygląda w Biłgoraju?
w piątek, godzina 17:29 Guzówka Kolonia
Ciągnik przewrócił się na bok
w czwartek, godzina 13:51 Wólka Abramowska
Dachowanie na trasie 835. Droga jest przejezdna
11 sierpnia 2022 Biłgoraj
Jerzy Buczko zostaje na stanowisku dyrektora RCEZ
Obecny dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju jeszcze przez co najmniej rok będzie zarządzał tą placówką. W środę 10 sierpnia taką decyzję podjął jednogłośnie Zarząd Powiatu, obradujący w pełnym - pięcioosobowym - składzie.
w piątek, godzina 11:27 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w czwartek, godzina 07:57 Biłgoraj
Zakończono poszukiwania zaginionego mężczyzny
8 sierpnia 2022 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w piątek, godzina 08:47 Lubelszczyzna
Jeszcze w tym roku przetarg na przebudowę DK74
w niedzielę, godzina 16:02 Biłgoraj
Pchli targ w Biłgoraju
10 sierpnia 2022 Powiat
Ranking zamożności samorządów. Najlepsze od lat miejsce Biłgoraja, spektakularny spadek Biszczy
Zamożność samorządów mierzona dochodem na osobę jest podstawowym wskaźnikiem, na podstawie którego każdego roku przygotowywany jest ranking gmin, powiatów i województw. To daje obraz, w których regionach żyje się lepiej. Gminy z terenu powiatu biłgorajskiego radzą sobie różnie. Jedna z nich zaliczyła spektakularny spadek, bo aż o prawie 500 miejsc. Najlepsze miejsce od lat zajęło miasto Biłgoraj.
w czwartek, godzina 10:01 Biłgoraj
Oszuści wykorzystali spoofing, by okraść 43-latkę
w piątek, godzina 10:08 Biłgoraj
Dzięki czujności mieszkańca nietrzeźwy kierowca stanie przed sądem
12 sierpnia 2022 Biłgoraj
6. Charytatywny Bieg PKO zawita do Biłgoraja
W drugiej połowie sierpnia ruszają zapisy do 6. PKO Biegu Charytatywnego. W tym roku jedną z 12 lokalizacji będzie Biłgoraj. Kiedy odbędzie się bieg?
w niedzielę, godzina 14:55 Biłgoraj
Moto Piknik Rodzinny, czyli pożegnanie starego autodromu
10 sierpnia 2022 Biłgoraj
Wysyp gwiazd w Biłgoraju
w środę, godzina 20:56 Biłgoraj
Mini Łazienki w Biłgoraju?
W środowe popołudnie 17 sierpnia odbyły się spotkania konsultacyjne władz miasta i projektantów z mieszkańcami dwóch biłgorajskich osiedli Różnówka i Rapy. Dotyczyły planu rewitalizacji tych terenów. Jakie padały pomysły?
w poniedziałek, godzina 11:38 Biłgoraj
Piorun uderzył budynek biłgorajskiej straży
w środę, godzina 07:42 Biłgoraj
Kwesta podczas Festiwalu Kultur. Ile udało się zebrać?
we wtorek, godzina 10:05 Biłgoraj
Wniosek o zmianę organizacji ruchu
Radni Rady Miasta Biłgoraja złożyli dwie interpelacje dotyczące zmian w organizacji ruchu na ulicach leżących na terenie miasta. Chodzi o aleję 400-lecia oraz ul. Różówka Stawy. Co ma się zmienić?
10 sierpnia 2022 Biłgoraj
Strażnik poszukiwany
w piątek, godzina 08:04 Księżpol
Mieszkańcy pokazali serce
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl