Spastyczność jest poważnym zaburzeniem polegającym na znacznym ograniczeniu ruchomości poszczególnych grup mięśni. Sztywność mięśni sprawia, że osoba chora ma duże trudności z poruszaniem się, co utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Dodatkowym problemem jest silny ból oraz pogorszenie stanu psychicznego pacjenta. W jaki sposób można walczyć z taką przypadłością?
Sztywniejące mięśnie - przyczyny i objawy
Spastyczność mięśni towarzyszy tym chorobom, w przypadku których głównym problemem jest uszkodzenie górnego neuronu ruchowego odpowiadającego za postawę ciała oraz za świadome wykonywanie ruchów. Dotknięci tym problemem pacjenci cierpią z powodu wzmożonego napięcia mięśni znanego jako hipertonia.
Jakim chorobom najczęściej towarzyszy spastyczność mięśni? Takim jak:
- stwardnienie rozsiane;
- porażenie mięśniowe typu dziecięcego;
- udar mózgu;
- urazy oraz guzy rdzenia kręgowego.
Z jakiego wsparcia mogą korzystać pacjenci?
W przypadku problemów ze spastycznością mięśni leczenie koncentruje się przede wszystkim na walce z bólem oraz na zmniejszaniu siły skurczu spastycznego. Dzięki coraz szerszej wiedzy medycznej osoby walczące z takim problemem mogą korzystać z coraz szerszego asortymentu leków i terapii.
Medyczna marihuana a stwardnienie rozsiane
Pacjenci walczący ze stwardnieniem rozsianym i spastycznością mięśni coraz częściej korzystają z konopnych kuracji. Na czym polega ich skuteczność?
- Spastyczność mięśni najczęściej pojawia się u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane - chorobę Ośrodkowego Układu Nerwowego będącą skutkiem zaburzeń związanych z pracą układu odpornościowego. Nadaktywność układu immunologicznego sprawia, że dochodzi do uszkodzenia mieliny (substancji otaczającej włókna nerwowe), co skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Konsekwencją tego jest powstawanie blizn - stwardnień, które stają się przyczyną bólu i problemów z poruszaniem - wyjaśnia lekarz medycyny Magdalena Nita z centrum-mk.pl.
Według ekspertki kuracja bazująca na lekach konopnych może przynieść ulgę chorym na SM. Medyczna marihuana ma przecież wpływ na układ endokannabinoidowy oraz na receptory CB2, dzięki czemu może usprawnić pracę układu immunologicznego i przywrócić równowagę w organizmie. Wpływ leków konopnych na receptory CB1 i CB2 sprawia jednocześnie, że pacjenci z SM mogą z nich korzystać w celu łagodzenia bólu. Skuteczność leków konopnych w walce ze spastycznością mięśni potwierdzają m.in.badania Multiple Sclerosis and Extract of Cannabis z 2012 roku oraz badania Cannabinoids in SM.
Jak jeszcze łagodzi się dolegliwości towarzyszące SM?
W walce ze spastycznością mięśni wykorzystywane są też tradycyjne metody leczenia. Jakie?
Fizykoterapia kontra SM
Chorzy na stwardnienie rozsiane powinni korzystać z pomocy fizjoterapeutów oraz tych zabiegów, które pomagają ograniczać liczbę i siłę skurczów mięśni.
Dobre efekty można osiągnąć dzięki:
- zimnym okładom;
- elektrostymulacji, która pozwala na rozluźnienie mięśni;
- ciepłym kąpielom i hydromasażom.
Na czym polega rehabilitacja?
W hamowaniu SM ważną rolę odgrywa też rehabilitacja. Jej głównym celem jest rozciąganie mięśni oraz ograniczanie liczby i natężenia kolejnych skurczów. W przypadku osób, które mają już poważnie ograniczoną możliwość poruszania się, rehabilitacja koncentruje się przede wszystkim na wzmacnianiu tych mięśni, których ruchomość jest ograniczona, i na walce z odleżynami.
Z jakich środków farmakologicznych mogą korzystać pacjenci z SM?
Nie ma skutecznego leku na stwardnienie rozsiane. Środki farmakologiczne, z których obecnie mogą korzystać chorzy na SM, pomagają jedynie w łagodzeniu objawów choroby i zmniejszaniu spastyczności.
Stwardnienie rozsiane to uciążliwa choroba, która sprawia dużo bólu i obniża jakość życia. Czy lekarzom uda znaleźć się skuteczny sposób na walkę z takimi problemami jak spastyczność mięśni? Miejmy nadzieję, że tak.