- Ta petycja to kolejny etap walki o zachowanie biłgorajskich lasów, znacznie różni się od tej którą do tej pory podpisało online ponad 500 osób (nie tylko z naszego regionu). Jest bardziej precyzyjna jeżeli chodzi o nasze postulaty, które uległy też uelastycznieniu w aspekcie prowadzenia gospodarki leśnej. Zamierzamy zbierać podpisy mieszkańców miasta, gminy Biłgoraj i całego powiatu biłgorajskiego, a następnie skierować tę petycję do naszych reprezentantów we władzach lokalnych - wyjaśnia Bogdan Kiełbasa z grupy Biłgoraj broni swojego lasu.
Podkreśla również, że będzie to też swoistego rodzaju eksperyment, bo jeżeli np. będzie dużo podpisów z gminy Tarnogród, to ta petycja zostanie wysłana również do tej rady. Tym sposobem ma zostać określony poziom zaangażowania społecznego w obronę lasu w danym rejonie NB, które obejmuje 3 obręby: Biłgoraj, Tarnogród i Huta Krzeszowska i nie pokrywa się z granicami powiatu.
- Ze względu na ograniczenia covidowe będziemy prosić mieszkańców o pomoc w zbieraniu podpisów poprzez pobranie i wydrukowanie z naszej strony na FB arkusza listy, podpisanie i ewentualnie zebranie podpisów wśród znajomych, a następnie przekazanie nam listy w ramach dyżurów które będziemy pełnić w . Oczekujemy, że poszczególne rady podejmą stosowne uchwały na ich posiedzeniach i przekażą nasze petycje do MKiŚ oraz poszczególnych osób funkcyjnych w Lasach Państwowych i z pokorą będziemy czekać na decyzję pani minister. Jak się nie będzie odzywać to ją zapytamy przez któregoś z posłów o kwestię lasów biłgorajskich - dodaje Bogdan Kiełbasa.
Aktywiści już zapowiadają kolejne formy protestu. Całość petycji prezentujemy poniżej:
PETYCJA
mieszkańców Biłgoraja, gminy Biłgoraj i powiatu biłgorajskiego
w obronie lasów biłgorajskich
My, mieszkańcy Biłgoraja, gminy Biłgoraj i powiatu biłgorajskiegopragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec masowej wycinki lasów przeprowadzanej i planowanej do przeprowadzenia przez Nadleśnictwo Biłgoraj i apelujemyo przekazanie naszej petycji do Ministra Klimatu
i Środowiska, Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj jako organów uprawnionych do wprowadzenia pilnych zmian do obecnego Planu Urządzenia Lasu na lata 2020 - 2029 w celu ograniczenia intensywnego i nadmiernego pozyskiwania drewna z biłgorajskich lasów.
Skala już wykonanych rębni powoduje ogromne straty w środowisku naturalnym,
w wizerunku naszego miasta i regionu będącego bramą do Puszczy Solskiej. Z ogromnym zdumieniem i żalem przyjęliśmy wiadomość o wycięciu przez Nadleśnictwo Biłgoraj kilku hektarów lasu w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł rzeki Stok. To malownicze miejsce zostało oszpecone na długie dziesięciolecia, a nasz region pozbawiony jednego z bardziej urokliwych
i atrakcyjnych miejsc odwiedzanych przez turystów oraz mieszkańców miasta.
Nasz niepokój potęgowany jest przez rozpowszechnianie informacji w lokalnych mediach przez Nadleśnictwo Biłgoraj o planie przeprowadzenia wycinki lasu w rejonie bezpośrednio przylegającym do miasta, pomiędzy jego wschodnią granicą a Wolą Małą. Przeprowadzenie tych rębni spowoduje pozbawienie mieszkańców Biłgoraja miejsca do odpoczynku
i naturalnego buforu broniącego miasto przed wszechpotężnym smogiem, który powoli
i systematycznie niszczy zdrowie i zabija mieszkańców. Ten las, w przewadze sosnowy to historyczna spuścizna po naszych przodkach, którzy sadzili go w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości przez nasze państwo. W tym lesie walczyli i ginęli nasi dziadkowie i ojcowie walcząc z okupantem. Ten las był świadkiem przelanej krwi przez 65 partyzantów. Tu odbywają się wycieczki młodzieży i dzieci w ramach poznawania historii miasta i regionu. Wreszcie ten las broni nas przed chorobami, będąc fabryką tlenu i jest atrakcją dla wielu turystów szukających spokoju w gospodarstwach agroturystycznych naszego regionu. Nie wyrażamy zgody na pozbawienie nas możliwości korzystania ze spacerów w cieniu tych dostojnych sosen, których życie może trwać nawet do 350 lat. Naszego zdrowia nie można przeliczać na pieniądze uzyskane ze sprzedaży drewna. My tego las będziemy bronić i nie pozwolimy by w takiej ilości trafiał do tartaków!!!
Liczba powstałych rębni zupełnych w ostatnich trzech latach jest porażająca. Tylko wokół Biłgoraja powstało kilkadziesiąt zrębów o powierzchni ponad 100 ha. Nie przyjmujemy argumentów, że lasy biłgorajskie pełnią jedynie funkcję gospodarczą. Jednocześnie rozumiemy, że pozyskiwanie i przetwarzanie drewna jest źródłem utrzymania wielu rodzin. Nie apelujemy o całkowite wstrzymanie wycinek na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj, ale j ako obywatele Rzeczypospolitej - współwłaściciele dobra wspólnego jakim jest las - chcemy
i mamy prawo decydować o sposobie jego zagospodarowania. Stąd też proces uzgadniania PUL, który ma miejsce raz na 10 lat, powinien być powszechnie wiadomym wydarzeniem
w pełni wyjaśniającym ludziom jego znaczenie i skutki wprowadzenia, a nie jedną z wielu czynności administracyjnych, przeprowadzonych w ciszy gabinetów, tablic ogłoszeniowych, głęboko ukrytych zakładkach stron internetowych czy podaniu w prasie mało popularnej wśród mieszkańców miasta, gminy czy powiatu.
Apelujemy o nieignorowanie naszej prośby, która do tej pory nie spotkała się ze zrozumieniem obecnego kierownictwa Nadleśnictwa Biłgoraj. Zainicjowana dyskusja na forum portalu naszej grupy społecznej "Biłgoraj broni swojego lasu" jednoznacznie wskazuje o rosnącym niezadowoleniu społecznym na dotychczasowe działania Nadleśnictwa Biłgoraj, jakie nie miało miejsca w powojennej historii miasta. Na dowód naszej ogromnej determinacji w powstrzymaniu działań Nadleśnictwa Biłgoraj niech świadczy ogrom spustoszeń, których chce ono dokonać w ramach obecnego PUL, na tle dwóch poprzednich.
W latach 2000 - 2009 wykonano 654 rębnie, w tym 421 rębni zupełnych , wykonane rębnie obejmowały powierzchnię 1690 ha, w tym rębnie zupełne 714 ha , pozyskano 251509 m3 drewna, w tym 154582 m3 z rębni zupełnych.
W Planie Urządzania Lasu na lata 2010-2019 wykonano 944 rębnie, w tym 545 rębni zupełnych , wykonane rębnie obejmowały powierzchnię 2153 ha, w tym rębnie zupełne 854 ha , pozyskano 395228 m3 drewna, w tym 209372 m3 z rębni zupełnych.
W Planie Urządzania Lasu na lata 2020-2029 zaplanowano 1063 rębnie, w tym 796 rębni zupełnych , wykonane rębnie będą obejmowały powierzchnię 2654 ha, w tym rębnie zupełne 1640 ha , do pozyskania zaplanowano 624691 m3 drewna, w tym 481407 m3 z rębni zupełnych.
Odnosząc się jedynie do rębni zupełnych należy ze zgrozą stwierdzić, że w obecnym PUL ich powierzchnia jest większa, niż w okresie trwania dwóch poprzednich przez 20 lat!!! Natomiast ich liczba jest mniejsza, co świadczy że średnia powierzchnia jednej obecnie wykonanej lub planowanej rębni jest ponad dwa razy większa, niż tych wykonywanych w poprzedniej dwudziestolatce. Jesteśmy w 3 roku obowiązywania PUL, a nasze serca krwawią widząc te ogromne połacie spustoszone w imię rzekomo planowo prowadzonej gospodarki leśnej. NIE MA NA TO NASZEJ ZGODY!!!
Ta sprawa bezpośrednio dotyczy ochrony naszego zdrowia i jakości życia, dobrostanu psychicznego i fizycznego, a także bezpieczeństwa klimatycznego i ekologicznego oraz sprawiedliwości społecznej wewnątrz- i międzypokoleniowej. W związku z powyższym,
apelujemy o podjęcie pilnych działań przez wszystkie zainteresowane strony, aby w celu uwzględnienia interesu społecznego w bieżącym Planie Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Biłgoraj na lata 2020-2029 zrealizować poniżej wymienione postulaty:
zmniejszyć powierzchnię rębni zupełnych o 50%, czyli do porównywalnego poziomu
z ostatniego dziesięciolecia;zaniechać rębni zupełnych na rzecz rębni złożonych z długim okresem odnowienia
w promieniu 5 km od granic administracyjnych miasta;zmniejszyć powierzchnie jeszcze nie wykonanych a zaplanowanych rębni zupełnych maksymalnie do 2 ha;
wyznaczyć strefy intensywnego użytkowania społecznego lasu pomiędzy ul. Sitarską, Zamojską, drogą na Wolaniny i drogą na Edwardów oraz w promieniu 2 km od pomnika ofiar znajdującego się przy ul. Droga Straceń 1941 - 1944, gdzie wprowadzony zostanie całkowity zakaz wycinek i wykonywane będą wyłącznie zabiegi poprawiające bezpieczeństwo, a istniejący starodrzew zostanie zachowany dla następnych pokoleń jako świadectwo czasów odzyskania przez nasz kraj niepodległości;
zakazać prowadzenia prac przy wyrębie lasu w okresie od 1 marca do 15 października tj. w okresie lęgowym.
Wierzymy, że właściwe władze państwowe, samorządowe i instytucje zarządzające naszym skarbem narodowym jakim są lasy, podejmą właściwe decyzje wychodzące naprzeciw naszym postulatom, przez co zapobiegną konieczności stosowaniu dalszych form protestu czy też podejmowania kroków prawnych.