24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, powodując wybuch wojny przy naszej wschodniej granicy. Ogrom dokonanych zniszczeń, stosowanie zakazanej broni przez Konwencję Genewską, setki zabitych i tysiące rannych spowodowały ogromną falę uchodźców wojennych. Pierwszą fale stanowiły głównie osoby posiadające krewnych i znajomych poza granicami Ukrainy, z których znaczna część traktowała Polskę jako państwo tranzytowe.
Natomiast druga fala uchodźców uciekających z płonącej Ukrainy szuka schronienia na terenie Polski, w dowolnie wskazanym miejscu i na dłuższy okres pobytu. Stosownie do przepisów o stanie wojennym ogłoszonym na Ukrainie, jego granice mogą opuścić jedynie kobiety i dzieci oraz mężczyźni po 60 roku życia.
Z danych Straży Granicznej na 1 kwietnia br. wynika, że na teren Polski wjechało od początku konfliktu 2 415 000 uchodźców z Ukrainy.
Na terenie powiatu biłgorajskiego przebywa obecnie ponad 1000 osób, z tego połowa na terenie miasta Biłgoraja. Pierwsze tygodnie pobytu wiążą się z wykonaniem szeregu czynności administracyjnych oraz generują podstawowe potrzeby, które wiążą się z faktem, że większość uchodźców opuszczała swoje domy w pośpiechu, często pod ostrzałem czy w czasie trwania alarmu powietrznego.
- Podpisana umowa z Zarządem Województwa Lubelskiego dotyczy wsparcia uchodźców w obszarze zaspokojenia podstawowych potrzeb takich jak: środki higieny osobistej, bielizna oraz udzielanie im niezbędnych informacji o punktach doraźnej pomocy, wypełnianiu dokumentów podczas załatwiania czynności administracyjnych oraz przekazywaniu informacji o miejscach udzielania pomocy medycznej - wyjaśnia Bogdan Kiełbasa, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski.
Zakupione środki higieny i bielizna będą dystrybuowane w biłgorajskim punkcie pomocy dla Ukrainy znajdującym się przy ul. Konopnickiej 38.