Zmiana wprowadzana w całej Unii Europejskiej polega na zastąpieniu dotychczasowego sygnału DVBT na DV-BT2/HEVC, który pozwoli na bezpłatny odbiór większej liczby programów telewizyjnych w lepszej jakości obrazu i dźwięku.
Szacuje się, że obecnie naziemny sygnał cyfrowy DVBT odbiera ponad 30 procent gospodarstw domowych w Polsce, w tym 41 procent z osobami powyżej 70 roku życia. Najbardziej nowoczesne odbiorniki telewizyjne są już dostosowane do odbioru nowego standardu, ale znaczna liczba widzów musi dokupić specjalny dekoder lub kupić nowy telewizor. Właśnie na takie urządzenia można wykorzystać nowe świadczenie.
Wniosek w tej sprawie można złożyć przez internet na platformie: gov.pl lub w tradycyjnej formie papierowej na poczcie. Po zarejestrowaniu dokumentu wnioskodawca otrzyma kod do wykorzystania z sklepie stacjonarnym lub internetowym, który przystąpił do programu.
Świadczenia nie można wymienić na pieniądze, a o pomoc można się starać do końca 2022 roku.
Zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowe są wprowadzane w Polsce w czterech etapach, z których pierwszy rozpoczął się w marcu. W województwie lubelskim proces ten rozpocznie się 27 czerwca.
Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: gov.pl/cyfrowaTv, telefonicznie pod numerem: 42 253 54 30 lub mailowo pod adresem: cyfrowaTV@coi.gov.pl.