Biłgorajski projekt pod tytułem: "Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju" zdobył tylko 52 punkty na 80 możliwych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. O tym, z czego wynika tak słaba punktacja biłgorajskiego wniosku, a także, co jeszcze może zrobić miasto, aby rewitalizacja Placu Wolności doszła do skutku, rozmawiamy z zastępcą burmistrza Michałem Decem.
Gazeta Biłgorajska - Co kryje się pod hasłem rewitalizacja?
Michał Dec - Procesem rewitalizacji określa się proces zmian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych na zdegradowanych obszarach miast. Rewitalizacja rozumiana jest jako działania prowadzące do ożywienia procesów społeczno-gospodarczych na obszarach, gdzie nastąpiło zahamowanie tych procesów. Czyli można powiedzieć, że rewitalizacja to kompleksowy, skoordynowany, wieloletni, prowadzony na określonym obszarze proces przemian przestrzennych, technicznych, społecznych i ekonomicznych. W mieście zostały wydzielone strefy, w które mogą być inwestowane środki na rewitalizację, bo nie może być o niej mowy na przykład w nowych osiedlach.
Zarząd Województwa Lubelskiego w ramach RPO ogłosił nabór wniosków do programu rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich. Miasto złożyło stosowny projekt w terminie i został on poddany ocenie formalnej, którą przeszedł, czyli spełniał wymagania zawarte w programie. Zainteresowanie tym programem jest duże, złożono wnioski na kwotę 380 mln zł, a do rozdysponowania jest 140 mln zł.
- Jaki jest kolejny etap oceny wniosków?
- Kolejnym etapem oceny jest ocena merytoryczna, która odbywa się na podstawie kryteriów opracowanych dla tego działania. Działania są odpowiednio punktowane w sferze społecznej, przestrzeni publicznej, czy ochrony środowiska. W ocenie formalnej stosowana jest metoda zero-jedynkowa, albo wniosek spełnia wymagania - wtedy jest 1 punkt - albo nie. W ocenie merytorycznej przyznawane są już punkty. Nasz wniosek z uzyskaną punktacją zajmuje 24 miejsce, ale na liście jest na pozycji 59, przy ogólnej liczbie 84 wniosków, z czego 15 wniosków odpadło przy ocenie formalnej.
- Jakie były kryteria oceny wniosków?
- Na przykład pierwszym kryterium była lokalizacja w obrębie kluczowym dla rozwoju regionu. Tu wymienione były takie miasta jak Lublin, Puławy, Zamość, które na starcie dostają więcej punktów. Kolejne kryterium to tworzenie nowych miejsc pracy. My przy planie przebudowy Placu Wolności nie tworzymy miejsc pracy, więc znowu nie możemy uzyskać tych punktów, które są zgodne z kryteriami. Samorząd, który rewitalizuje zabytkowy budynek, takie punkty otrzymuje.. Inne kryteria to rewitalizacja osiedla, które jest objęte wykluczeniem społecznym, czy jest terenem poprzemysłowym, powojskowym. W sumie kryteriów było 20. Wielu z nich nie spełnialiśmy i dlatego uzyskaliśmy niższą punktację. Kryteria są dla nas niekorzystne.
- Jak teraz ocenia Pan nasze szanse?
- Przed nami ocena strategiczna, kiedy można maksymalnie uzyskać 20 punktów. Po jej przeprowadzeniu będziemy mogli mówić o szansach, bądź zagrożeniach. Tę ocenę, eksperci powołani przez zarząd województwa lubelskiego, powinni przeprowadzić do dwóch miesięcy. Staramy się o 10 mln, bo o tyle można ubiegać się z RPO, ogólna wartość projektu szacowana jest na ponad 16 mln złotych.
- Czy jest plan B zdobycia środków na przebudowę Placu Wolności?
- Jeśli okaże się, że lepsze projekty otrzymają dofinansowanie, to będziemy starać się pozyskać środki z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Jest to program współpracy Polska-Ukraina-Białoruś. Nabór ogłoszony będzie prawdopodobnie w maju tego roku. Pod koniec tego roku lub w przyszłym ruszy nabór wniosków do 2 edycji programu tzw. norweskiego mechanizmu finansowego, gdzie do podziału jest 580 mln euro. Może tu będziemy mieć więcej szczęścia. Także z tych 2 programów będziemy ubiegać się jeszcze o dofinansowanie, teraz pod nazwą rewitalizacji, potem może pod nazwą przebudowy.
- Kiedy chcielibyście ruszyć z przebudową?
- Jak najszybciej, czyli realnie oceniając, jak się uda uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych, to w przyszłym roku, ale podkreślam raz jeszcze, że warunkiem koniecznym jest uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.
- Proszę wymienićgłówne cele tego projektu?
Celem realizacji projektu pn.: "Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju" jest kompleksowa odnowa przestrzenna i społeczna wyznaczonego obszaru miasta. W ogólnych założeniach projektu przewidywana jest: przebudowa trzech ciągów jezdnych, toalet miejskich, chodników, placów. Budowa oświetlenia parkowego, fontanny w kształcie sita, zatok postojowych. Te prace są niezmiernie potrzebne, bo miasto w tej części zmieni swój wizerunek, swój wygląd.
- Kto zajmuje się przygotowaniem projektów dla miasta?
- Wyspecjalizowana firma, znana na rynku w swojej dziedzinie. Zarówno my, jak i wszystkie samorządy, zlecamy wykonanie studium wykonalności, w której jest cała analiza ekonomiczna. Na postawie opracowanego studium pisane są potem projekty.
- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.
KFP
REKLAMA
Oceń:
4 głosy
Kryteria są dla nas niekorzystne, 4.0000 out of 5 based on 4 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
26b-462
~ franek dec rewitalizuje Tarnpgród i nie bedzie zabiegał aby tworzyc mu konkurencje . Rusłan zajęty jest pałacem Maryli. Ten pałac to jego dom starca , myśli do końca akompaniować Maryli . Nie straszny mu też błazen z Nadrzecza . Bierze forsę i tyle go widać .
23 kwietnia 2011
+1
-0
PL
26c-0c7
~ xyz wycięło kawałek tekstu:po słowach prawdopodobnie te 3D.winno być:Jak można stracić coś.....itd
22 kwietnia 2011
+1
-1
PL
26c-0c7
~ xyz No nie!!!Znów jakiś miłośnik piękna Janowa.qwerty!!! To wszystko co piszesz to tylko część prawdy.Chociaż nie wiem co można w Janowie nazwać "centrum",domyślam się że urzekły Cię kasztany w parku,ale to jeszcze zasługa Ordynacji Zamojskiej tak jak zalew "komuny".Reasumując:główna ulica-Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,park - Ordynacja Zamojska,zalew - PRL,Dom Kultury PRL.kino 3D - kwiatek do kożucha. Bardziej niż u nas rozbudowana była baza sportowa i bardziej pozytywnie do sportu podchodziły lokalne władze,ale u nas też zmieniło się ostatnio w tym zakresie dużo,a nawet bardzo dużo,a prognozy są także znakomite.Będzie też nowoczesne kino i prawdopodobnie te 3Doś czego się nie miało a jedynie pragnęło się mieć.Chodzi mi o zewnętrzne pieniądze na wspomniane przez Ciebie inwestycje.
22 kwietnia 2011
+1
-2
PL
242-8e6
~ qwerty Smutne jest także to, że ludzie z UM i Starostwa tak słabo się starają, bo jeśli już zostali wybrani to powinni zakasać rękawy i robić wszystko żeby te pieniądze z zewnątrz dostawać. Przecież te 10 tys złotych, które zarabia Starosta czy Burmistrz powinny do czegoś zobowiązywać, a tu ciągle same porażki, albo zupełny brak starań żeby porażek było mniej.
22 kwietnia 2011
+2
-1
PL
242-8e6
~ qwerty xyz, zapomniałeś też że w Janowie jest już od jakiegoś czasu wyremontowane centrum kultury z kinem 3D, które u nas dopiero remontują. Zrobili piękny zalew z atrakcjami turystycznymi. Mają strefę ekonomiczną. Mają ładne centrum miasta. Lepiej promują walory turystyczne i gospodarcze miasta i powiatu. Wszystko to mimo 2-krotnie mniejszego budżetu. Dalej podtrzymujesz swoje zdanie o remisie? Moim zdaniem o remisie (uwzględniając proporcje miast) można by mówić, gdyby Biłgoraj nie stracił pieniędzy na: - rewitalizację Placu Wolności, - remont głównych ulic, - budowę obwodnicy, - remont zalewu. Pominę już strefę ekonomiczną ze względu na niższe bezrobocie. Oczywiście Janów ma też znacznie lepszy dojazd. Co prawda ze względu na drogi krajowe, ale Biłgoraj jest największym miastem w Polsce przez które nie przebiega żadna droga krajowa i nasze lokalne władze nic sobie z tego nie robią. Po co więc GDDKiA miałaby w ogóle rozważać zmianę przebiegu chociażby drogi krajowej przez Frampol, gdzie grube miliony pójdą na najmniej przydatną obwodnice w Polsce. Podsumowując mamy nieskuteczną władzę i smutne jest to, że mieszkańcy powiatu wybierają ciągle tych samych ludzi, bo patrzą na sprawy lokalne przez pryzmat partii politycznych.
22 kwietnia 2011
+3
-1
PL
51f-6f5
~ mieszkaniec Może faktycznie, burmistrz Rosłan powiniej się pozbyć pooleszczakowych urzędników i wymienić na bardziej kompetentnych, weryfikacja wskazana.
22 kwietnia 2011
+3
-0
PL
5ff-c4d
~ dociekliwy Smutny jestem nie dlatego, że rewitalizacji nie będzie, ale przede wszystkim dlatego, że Dec tłumaczy się naiwnie, że winne są kryteria, a nie meritum. Oj, jak będziemy czekać na korzystne kryteria, to możemy się nie doczekać, bo starsi z nas zejdą z tego padołu. Kochani urzędnicy, przestańcie uważać, że się na tym znacie, jesteście zarozumiali i dla własnej wygody nie robicie konkursu na kocepcję i program rewitalizacji. I macie za część formalną, zleconą fachowcom, ocenę maksa, a za część merytoryczną pałę z wykrzyknikiem! A może jeszcze się poprawicie, na naukę nigdy nie za późno. Przykład Janowa i maleńkiej Sieniawy jest blisko...
22 kwietnia 2011
+3
-0
PL
26c-0c7
~ xyz Napiszę tak: basen tak,a u nas hala....Czyli 1:1 Jak w "dziurze" zbuduje się dwa kioski,to wydaje się że zainwestowano nie wiadomo ile,a w dużym mieście inwestycje gdzieś tam się gubią./Albo są tacy którzy celowo niedowidzą/. Jurandot na takich jak wy napisał jedną strofę wiersza: "- Patrz teraz uważnie Po mieście,po ludziach: Co krok narzekacze, Co krok malkontenci, I zgrzyta to wszystko, A jednak się kręci! Dla niektórych "nawiedzonych" ktoś kto nie krytykuje hurtem burmistrza jest albo włazidupkiem,urzędnikiem zależnym,pracownikiem BCK lub nawiedzonym. Ja odpowiem w ten sam sposób : krytykujący to pensjonariusze szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych z rozeznaniem ciężkiej depresji.
22 kwietnia 2011
+2
-6
PL
faa-7f7
~ qwerty Janów jest dwa razy mniejszym miastem i ma znacznie mniejszy budżet. 10 lat temu w porównaniu do Biłgoraja był zapadłą dziurą. Przez ten czas dużo się zmieniło u nich na plus, u nas stosunkowo niewiele. Rozumiesz już skąd te porównania do Janowa? Kiedyś w Zamościu były takie porównania w stosunku do Biłgoraja. Teraz niestety nikt już nie stawia naszego miasta jako przykładu.
22 kwietnia 2011
+5
-1
PL
09e-fa4
~ DO xyz CZŁOWIEKU JESTEŚ NAWIEDZONY I TYLE zastanów się co wypisujesz do Janowa nam daleko - popatrz jakie inwestycje mają i co robią w tym roku basen itd - Biłgoraj daleko w tyle ale ty jako naczelny obrońca Urzędu Miasta i naczelna wazelina jak zwykle wypisujesz propagandę w która nawet ty sam nie wierzysz uważam że Biłgoraj za mało skorzystał ze środków unijnych jak inni tak uważają to proszę o PLUSY W KOMENTARZACH
22 kwietnia 2011
+6
-3
PL
26c-0c7
~ xyz Widzę że p.Dec stał się takim "chłopcem do bicia",ale czy całkiem słusznie to też nie wiem.Co prawda trudno zaliczyć Biłgoraj do czołówki miast w pozyskiwaniu środków zewnętrznych,ale tak całkiem dennie to też nie jest.No i pojawił się jeszcze raz ten "nieśmiertelny" Janów.Owszem przejeżdżając przez te miasto ma się wrażenie czystości,ale dotyczy to jedynie "krajówki".Specjalnie wybrałem się rowerem w ubiegłym roku i przejechałem Janów wzdłuż i wszerz,przy okazji rozmawiając z wieloma ludźmi.Wierzcie mi,Biłgoraj jest o wiele piękniejszy,bardziej funkcjonalny,a już jeśli chodzi o komfort życia mieszkańców to Janów potrzebuje jeszcze wiele lat by dorównać nam.Owszem pozyskali stosunkowo dużo środków zewnętrznych,ale to chyba w programie pomocy najbardziej "zacofanym" regionom.
22 kwietnia 2011
+2
-3
PL
c8b-bcf
~ mol pieniadze by byly dla miasta gdyby miasto mialo kompetetnych ludzi do pozyskiwania srodkow a nie nieudacznikow i amatorow
21 kwietnia 2011
+1
-1
PL
dc2-14c
~ B52 Burmistrz Dec więcej kosztuje miasto, niż pozyskuje pieniędzy z zewnątrz
21 kwietnia 2011
+4
-1
PL
222-bfc
~ w jak składane wnioski taka punkacja popatrzcie na janow lubelski proste
21 kwietnia 2011
+2
-2
PL
e9c-f99
~ arczi64 mam nadzieje ze my rodowici mieszkancy tego miasta dozyjemy tych zmian .bo Plac Wolnosci za wizytowke miasta nie moze byc w obecnym stanie brany za przyklad !!
21 kwietnia 2011
+2
-1
PL
51f-6f5
~ z Biłgoraja Oby udało się pozyskać dofinansowanie na to bardzo potrzebne przedsięwzięcie. Miasto wyglądałoby dużo lepiej.
21 kwietnia 2011
+1
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
we wtorek, godzina 11:25
Potok Górny
Konkurs na stanowisko dyrektorskie unieważniony
w niedzielę, godzina 20:03
Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
16 listopada 2024
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w poniedziałek, godzina 08:56
Krytków Duży
Zderzenie osobówek na drodze powiatowej [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 17:44
Region
Siostrzany duet z powiatu biłgorajskiego podbija Internet
w piątek, godzina 09:12
Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w poniedziałek, godzina 14:37
Region
ZUS ma 90 lat. Tak świętował biłgorajski oddział
w niedzielę, godzina 08:29
Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
19 listopada 2024
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w niedzielę, godzina 20:53
Borki
Pożar budynku - straty oszacowano na 150 tysięcy złotych
we wtorek, godzina 10:36
Bukowa
Podwójny jubileusz w gminie Biłgoraj
20 listopada 2024
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
we wtorek, godzina 19:37
Tarnogród
Andrzejkowy wieczór w Tarnogrodzie
w piątek, godzina 09:57
Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w sobotę, godzina 10:14
Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w piątek, godzina 20:16
Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w poniedziałek, godzina 20:45
Biłgoraj
Radny zaproponował niższe podatki w gminie Biłgoraj - czy Rada poparła jego wniosek?
19 listopada 2024
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.