Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
Wyrostek robaczkowy dawniej był nazywany ślepą kiszką. Jego wymiary mogą wynosić od 5 do nawet 20 cm. Jest on częścią układu pokarmowego, zlokalizowaną po prawej stronie. Wyrostek robaczkowy nie ma konkretnej roli w organizmie, jednak podejrzewa się, że na etapie życia płodowego bierze udział w kształtowaniu odporności. Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej jest spowodowane jego zatkaniem się, które może się wiązać z:
- kamieniami kałowymi,
- nowotworami,
- rozrostem tkanki limfatycznej,
- pasożytami zlokalizowanymi w jelitach,
- ciałami obcymi.
Problemy z wyrostkiem najczęściej dotykają dzieci od 5. roku życia, a także dorosłych, zazwyczaj do 40. roku życia.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego zdarza się dość często. Pierwsze objawy są niespecyficzne i nie zawsze wskazują na tę chorobę. Jest to ból brzucha, który często może być mylony z niestrawnością, owulacją czy nerwobólem. Na dalszych etapach pojawia się uporczywy ból po prawej stronie, który utrudnia zmianę pozycji. Mogą pojawić się dodatkowo nudności, wymioty, brak apetytu, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie organizmu. Nie zawsze objawy są charakterystyczne, w szczególności są trudne do rozpoznania u kobiet w ciąży lub u seniorów.
Diagnostyka wyrostka robaczkowego
Jeśli pojawi się zapalenie wyrostka robaczkowego, to czas jest bardzo ważny. Należy jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem, ponieważ może być konieczne przeprowadzenie operacji. Jak diagnozuje się pacjentów? Lekarz musi wykonać badanie fizykalne brzucha, zlecić badania krwi oraz moczu, a często również USG. Nie zawsze da się jednoznacznie potwierdzić obecność zapalenia wyrostka robaczkowego, dlatego charakterystycznym działaniem jest objaw Jaworskiego. Lekarz bada pacjenta spoczywającego w pozycji leżącej, podnosząc jego nogę do góry, jednocześnie dotykając okolicy wyrostka, a później opuszczając kończynę powoli do pozycji początkowej. Jeśli podczas obniżania nasilą się dolegliwości bólowe, badanie uznaje się za dodatnie.
Leczenie
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego najczęściej polega na chirurgicznym usunięciu go. W zależności od kilku czynników zabieg taki może być wykonany laparoskopowo lub podczas laparotomii. Szybka interwencja pozwala na skuteczne leczenie, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów. Operacje przeprowadza się nawet u kobiet w ciąży. Warto jednak pamiętać, że u nich objawy mogą być nietypowe. W razie wystąpienia niepokojących symptomów warto zasięgnąć pomocy lekarskiej.