Społeczność Szkoły Filialnej w Lipowcu zaprosiła na uroczyste pożegnanie placówki. Szkoła oficjalnie przestaje istnieć. Dlaczego władze gminy Tereszpol podjęły taką decyzję?
Szkoła w Lipowcu nauczanie rozpoczęła w 1900 roku. Początkowo lekcje odbywały się w mieszkaniach prywatnych, a następnie w drewnianym budynku wybudowanym przez mieszkańców. Nowy budynek oddano do użytku w 1994 roku. Sala gimnastyczna została dobudowana dziesięć lat później. Łącznie przez wszystkie lata w placówce uczyło 90 nauczycieli, a mury szkoły opuściło 1500 absolwentów. W jednym roku szkolnym najwięcej było 144 uczniów, a najmniej 9.
Szkoła miała swoje sztandarowe wydarzenia: Wiosna z Teatrem, Lipowiecki Dzień Kobiet, wspólne robienie palm wielkanocnych, święto szkoły, spotkania opłatkowe czy wspólne tańczenie poloneza. Uczniowie zawsze reprezentowali ją na uroczystościach gminnych. W drugiej połowie czerwca zorganizowano uroczystość, podczas której oficjalnie pożegnano się z placówką.czytaj dalej ⇓ REKLAMA
Wydarzenie rozpoczęło się polonezem odtańczonym przez uczniów. Odśpiewano hymn szkoły, którym jest piosenka o szkolnym dzwonku. Były również tańce oraz przedstawienie pt. "Rzepka" w wykonaniu uczniów, rodziców, pracowników szkoły i jej absolwentów. Maria Wójcik na tę okazje przygotowała prezentację multimedialną, w której przedstawiła dzieje szkoły. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Zgromadzeni chętnie oglądali przygotowane wystawy. Jedna - "Lipowiec na starej fotografii" - ukazywała archiwalne zdjęcia z życia miejscowości. Druga prezentowała dawne wyposażenie szkoły. Zobaczyć można było m.in. mundurki czy książki, z których uczyły się pokolenia. Z historią placówki można było zapoznać się dzięki prezentowanym kronikom, skrupulatnie prowadzonych latami przez kierownik Marię Wójcik. red.