Notariusz prowadzący kancelarię notarialną - kim jest?
Niby każdy z nas wie, że notariusz to osoba zaufania publicznego. Dawniej notariusz zwany był rejentem, współcześnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości i obowiązującymi przepisami prawa, jest to prawnik mianowany przez wspomnianego Ministra i osoba korzystająca z ochrony funkcjonariusza publicznego.
Działalność notariusza reguluje Ustawa prawo o Notariacie z 14.02.1991 roku. Notariusz to prawnik, tworzący akty stosowania prawa. Jego ważnym zadaniem i funkcją jest ograniczenie sporów sądowych, poprzez zawieranie aktów prawnych, przy zgodzie i woli obu stron. Czyli de facto, aby sprawa trafiła do sądu muszą zaistnieć szczególne okoliczności nieporozumienia. Jeśli jednak strony, przy pomocy notariusza, są w stanie przy wcześniejszym uzgodnieniu swoich warunków sprawy dojść do porozumienia - tym lepiej.
Co ważne - notariusze nie są radcami prawnymi czy prawnikami, którzy mogą poprowadzić twoją sprawę czy doradzić w kwestiach prawnych. Notariusz jest obligowany do sporządzania aktów prawnych i dokonywania innych czynności notarialnych, które przedstawiają charakter urzędowy.
Zakres czynności notarialnych i ich skutki prawne
W naszym ustawodawstwie, wiele czynności musi mieć formę notarialną. W formie aktu notarialnego sporządzamy dokumenty związane z rozdzielnością majątkową, spadkiem, własnością nieruchomości, czynnościami testamentowymi czy obejmujących czynności wynikające z założenia księgi wieczystej.
W formach aktów notarialnych wykonywane są pełnomocnictwa, przeniesienie własności nieruchomości, oświadczenia o darowiźnie, umowy zbycia spadku, umowy spółek komandytowych, aktów założycielskich spółki zoo, statutu funduszu itp.
Co jednak może się znaleźć w szczególności w dokonywanych czynności notarialnych? Wszelkie akty notarialne mogą obejmować np. poświadczenie podpisu, umowy sprzedaży nieruchomości, wiele aktów poświadczenia dziedziczenia, wiele spośród czynności cywilnoprawnych. Notariusz sporządza poświadczenia, spisuje protokoły, doręcza oświadczenia, sporządza wypisy, odpisy, i wyciągi dokumentów, a także protesty weksli i czeków, przechowuje na życzenie dokumenty, pieniądze, papiery wartościowe, podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego, podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym,
Kancelaria notarialna
Jeśli szukasz notariusz Wrocław to może być to trudne zadanie, gdyż jako funkcjonariuszom publicznym nie wolno im się ogłaszać w internecie w sposób subiektywny i dokonywać w szczególności reklamy osobistej. Jednak doświadczony notariusz dociera do potencjalnego klienta swoją fachowością. Dobry notariusz ma indywidualne podejście do klienta, wykonuje swoje zadania z należytą starannością oraz oferuje profesjonalną obsługę.